Vzpoura „Putinova kuchaře“. Pokusí se Prigožin šéfa Kremlu odstranit?

Jevgenij Prigožin, zakladatel soukromé armády wagnerovců, se dostal do nemilosti Vladimira Putina. Má sílu na jeho sesazení?

Vzpoura „Putinova kuchaře“. Pokusí se Prigožin šéfa Kremlu odstranit?
Zakladatel soukromé armády Wagner Group Jevgenij Prigožin | foto Profimedia.cz

Prigožin, který se v mírových dobách honosil vlastnictvím cateringové firmy Concord, a proto si vysloužil přezdívku Putinův kuchař, by mohl usilovat o politický převrat a sesazení Putina z vedení státu. Dlouholetí spojenci a „kamarádi“, kteří se znají z Petrohradu, se nyní dostali do otevřeného sporu.

V průběhu války na Ukrajině Prigožin veřejně přiznal, že financuje soukromou armádu wagnerovců, a chtěl ruskému diktátorovi ukázat, že jeho žoldnéři dosáhnou na frontě lepších výsledků než ruská pravidelná armáda.

Státní úřady mu dovolily, aby ve věznicích naverboval desítky tisíc odsouzenců (z velké části vrahů a násilníků) výměnou za boj proti Ukrajincům. V okolí Bachmutu, kde se dlouhé měsíce bojuje, však přišel o většinu svých mužů.

Nyní z neúspěchu viní ruskou armádu, ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Údajně bojkotovali snahy jeho jednotek tím, že wagnerovcům omezovali dodávky munice. Prigožin to považuje za velezradu. 

Putin chválil armádu, wagnerovce nezmínil

Těmito výroky však kritizuje i Putina, který stojí za ruskými generály. Diktátor naopak ve svém posledním projevu k oběma komorám ruského parlamentu (trval dvě hodiny) pochválil výkony ruských vojáků, o soukromé armádě Prigožina se ale nezmínil.

Politický analytik Jason Jay Smart pro Kyiv Post napsal, že „napětí mezi bývalým zlodějem, násilníkem a pasákem nezletilých Prigožinem a agentem KGB Putinem graduje“. Objevují se dohady, že prvně jmenovaný může využít měnící se náladu v Kremlu a posunout se v žebříčku moci na nejvyšší místo.

Putin je nyní očividně pod tlakem, protože se mu ve válce, jež trvá už rok, nedaří. Veškerou vinu za rozpoutání války hází na Západ, který „holduje pedofilii“. Nezazněla žádná (sebe)kritika vedení války, která se pro Rusko nevyvíjí podle původních plánů.

„Putin si myslí, že má vše pod kontrolou. Ale každý, kdo byl v historii diktátorem, se jednou dostane do bodu, kdy uklouzne. Je velmi těžké předvídat, kdy ten okamžik přijde,“ dodal pro americký Newsweek Smart.

Odstranění konkurentů

I když má Putin v ruské společnosti oficiálně stále vysokou podporu, neznamená to, že jej nemůže odstranit někdo z jeho okolí. Prigožin by se mohl stát „mladým lvem“, který bude chtít odstranit „starého lvího krále“, míní politolog. Aby k úspěšnému puči došlo, bude muset šéf wagnerovců přistoupit k několika krokům v rychlém sledu.

Podstatnou částí úspěšného plánu je také odstranění jeho konkurentů, například čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který rovněž kritizuje Putina a jeho generály za vedení války, ale i ministra obrany Šojgua. 

Prigožin by také mohl jednat o podpoře Západu (například slibem stažení ruských jednotek z východu Ukrajiny), aby pro své činy získal náznak legitimity. Navíc potřebuje dostat pod kontrolu jaderný arzenál Ruska. Tím by si na svou stranu mohl naklonit i ruskou armádu. Válka podle Smarta na 95 procent skončí právě tím, že bude Putin sesazen, bude zabit, nebo zemře. 

Snídají ze zlatých talířů

Ruský oligarcha obviňuje z vojenských neúspěchů generály, kteří se nestarají o dodávky munice pro jeho jednotky, přitom „snídají, obědvají a večeří ze zlatých talířů“. Ve své zprávě na Telegramu se rozčiloval, že ani jeho kontakty neprolomily bojkot nejvyšších míst v Kremlu, aby dokázal zásobovat své muže v okolí Bachmutu, o který se svádějí těžké boje už několik měsíců.

Velení ruské armády viní i z toho, že nebylo schopné přerušit ukrajinské zásobovací linky v této části fronty. Proto jeho muži „masově umírají“. Za vojenské neúspěchy může také ruská „obludná byrokracie“. 

Že v okolí Putina zuří válka o získání většího vlivu a moci, ukazuje i to, že začátkem února Gerasimov přikázal ruským vojenským blogerům, aby ve svých příspěvcích na sociálních sítích co nejméně zmiňovali wagnerovce, upozornil web Politico. Prigožin navíc dostal stopku na verbování dalších vojáků v ruských kriminálech. Množí se rovněž spekulace, že by soukromí žoldnéři mohli být převedeni pod ruské velení Národní gardy, které přímo podléhá moci ruského prezidenta. 

Ruská analytička společnosti R.Politik Taťjána Stanovaja se domnívá, že Prigožinovy výroky o velezradě ruských generálů jsou projevem zoufalství a posledním pokusem, jak ovlivnit Putina prostřednictvím veřejného mínění. Veřejná kritika ruské armády ale pravděpodobně šéfa Kremlu ještě více rozzuří.