Výhodný home office. Google ročně ušetří přes miliardu dolarů

Technologický gigant ušetřil, protože nemusí zaměstnancům hradit cestování a firemní bonusy. I tak stojí o jejich rychlý návrat do práce.

Výhodný home office. Google ročně ušetří přes miliardu dolarů
ilustrační foto | Profimedia.cz

Alphabet, mateřská společnost Googlu, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o třetinu. Kromě jiného jí k tomu pomohlo snížení výdajů na zaměstnance. Na případu technologického gigantu se dá ilustrovat, jak výhodný může být pro firmy přechod na home office.

Google nemusel svým zaměstnancům vyplácet výdaje na cestování a ušetřil i na faktu, že během pandemie tolik nedocházelo k povyšování. Firma ze Silicon Valley je navíc známá tím, že svým zaměstnancům nabízí četné firemní bonusy, od teambuildingových akcí po masáže či lekce vaření zdarma. Při práci z domova však tyto výhody odpadají a stejně tak náklady na ně.

Google i díky tomu v prvním čtvrtletí ušetřil ve srovnání s loňským rokem 268 milionů dolarů. Při celoročním trendu by takto ušetřil více než miliardu dolarů. Alphabet už dříve oznámil, že loni utratil za reklamu a propagaci o 1,4 miliardy dolarů méně než v roce 2019. Náklady na cestování a zábavu pro zaměstnance pak klesly o 371 milionů dolarů.

Navzdory ušetřeným nákladům se Google nechystá po vzoru jiných velkých společností zavést trvalý home office. Návrat zaměstnanců do práce se dokonce snaží urychlovat. Někteří z nich se už do práce vrátili během dubna, další budou brzy následovat. Po 1. září navíc každý, kdo bude chtít pracovat z domova více než 14 dní v roce, bude muset vyplnit oficiální žádost.

Právě od září se lidé do práce budou vracet hromadně, byť zatím jen na tři dny v týdnu. Podle finanční ředitelky společnosti Alphabet Ruth Poratové plánuje firma najet na určitý hybridní režim, při kterém by se personál potkával méně než před vypuknutím pandemie. Google se nechystá svým zaměstnancům nařizovat očkování proti covidu-19, vakcinaci jim však doporučuje.

Jednou z prvních velkých firem, které loni zavedly home office, byl Amazon, který svým zaměstnancům tuto možnost prodloužil zatím do konce června. Facebook či Twitter umožní svým lidem pracovat z domova na dobu neurčitou. Americká automobilka Ford v průběhu března oznámila, že 30 tisícům svých zaměstnanců umožní zůstat na home officu už napořád.