Vlastní byt je luxus, budoucnost je v nájmech

Politici slibují řešení bytové krize prostřednictvím výstavby obecních bytů. Střední třída na ně nedosáhne a bude odkázaná na komerční nájmy

Vlastní byt je luxus, budoucnost je v nájmech
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník HROT

Nájemní bydlení zůstávalo v Česku dlouhou dobu stranou zájmu developerů i velkých investičních fondů. V posledních letech, kdy ceny bytů raketově rostou a čím dál víc lidí je odkázáno na bydlení v nájmu, se ale situace začíná měnit. Stále více developerských firem se pouští do výstavby činžovních domů. Některé z nich vytvářejí vlastní portfolia nájemních jednotek, jiní sázejí na prodej celých domů velkým investorům.

Z byznysového hlediska je v každém případě nájemní bydlení úplně jiná kategorie. Pokud developer staví byty na prodej, díky obrovské poptávce většinou nemá problém klidně polovinu jednotek prodat ještě předtím, než vůbec začne stavět. Vstřícnější jsou vůči takovým projektům také banky. Mnoho z nich dokonce předprodejem určité části bytů takzvaně „z papíru“ podmiňuje poskytnutí úvěru na výstavbu.

Pro budování nájemního bydlení je získání financování komplikovanější. Pro finanční instituce jde o relativně nový segment a vyjednávání o úvěru je tak komplikovanější. Developerský projekt založený na nájemním bydlení proto vyžaduje vyšší vlastní investici, která se navíc delší dobu vrací. Návratnost může být klidně i dvacet let.

Jaké nájemní projekty v Praze vznikají a kteří developeři je mají "na svědomí"? Jak aktivní jsou v Česku velké zahraniční investiční fondy a jaké další nákupy plánují? Dočtete se v aktuálním čísle týdeníku Hrot.