Vládo, nic jsi nezvládla

Pokud bude Unie skutečně pomáhat těm nejzasaženějším, bude Česko patřit mezi ně

„ČR nemá být trestána za to, že situaci zvládla,“ reagoval 19. května premiér Babiš na myšlenku, že by EU pomáhala zemím nejvíce postiženým vládními karanténami. Pronesl to patrně ze strachu, že by Česko mohlo být kráceno na dotacích, když je méně zasaženo.

Není ale třeba se bát. Z nejnovějších dat Eurostatu lze vypočíst, že patříme mezi země nejvíce ekonomicky postižené vládními karanténami. Proč?

Situaci jsme ekonomicky nezvládli 

U některých ekonomických dat můžeme mít podrobná čísla na denní bázi, a tak přesně pozorovat vliv březnového zavedení vládních opatření - říkejme jim koronténa. Třeba nezaměstnanost je definována jako množství lidí, kteří jsou bez práce a práci si hledají přepočteno na celkový počet lidí na pracovním trhu (pracující plus nezaměstnaní). Na rozdíl od mnoha jiných států se to v našem poměrně štědrém sociálním systému měří snadno a rychle - přihlášením na úřad práce říkáte, že práci hledáte. Pokud se nepřihlásíte, pak v očích státu nejste nezaměstnaní (Eurostat to měří sofistikovaněji, ale to teď nechme stranou).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit