Vítkova CPI ovládla rakouský Immofinanz a stala se jedničkou v regionu

Skupina CPI Property Group Radovana Vítka ovládla většinový podíl rakouského konkurenta Immofinanz a díky tomu se stane největším realitním hráčem ve středoevropském regionu. 

Vítkova CPI ovládla rakouský Immofinanz a stala se jedničkou v regionu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Minulý týden nejdřív plán na spojení obou skupin posvětily antimonopolní úřady v osmi  zemích, tou poslední bylo Maďarsko. Ve čtvrtek pak skončil termín na přijetí veřejné nabídky CPI na odkup podílů od drobných akcionářů rakouského realitního obra. Vítek nakonec nabídl 23 eur za kus. Za tuto cenu se mu podařilo koupit dalších více než sedm milionů akcií. Zaplatil za ně tedy přes čtyři miliardy korun. 

Vítkovi tak definitivně připadne v rakouské realitní skupině většinový podíl ve výši 53,3 procenta, a firmu tedy může vlivově ovládnout. Vyplývá to z oznámení skupiny pro investory. 

Do minulého týdne Vítek kalkuloval s podílem 48,18 procenta, když se postupně dohodl na převzetí podílů s největšími a původně také nepřátelskými akcionáři – zejména s aktivistickým fondem Petrus Advisers a konkurenční realitní skupinou z Rakouska S Immo. Kromě toho spolupracoval s dalším významným akcionářem, společností RPPK Slováka Petera Korbačky, byznysmena z okruhu skupiny J&T.

   

Rakouská skupina Immofinanz je zhruba o polovinu menší než CPI a drží zajímavé nemovitosti v Rakousku, Polsku, Německu i České republice. Spojením vzniká těžkotonážní uskupení s nemovitostmi ve více než osmi evropských zemích s celkovou hodnotou aktiv přes 20 miliard eur. 

Vítek má za sebou mimořádné měsíce. V polovině listopadu dotáhl spojení s významným globálním investičním fondem Apollo, který mu dodal kredit na světových investičních trzích. Fond Apollo je mimo jiné společníkem Karla Komárka v jeho skupině Sazka. V případě Vítkovy CPI Property Group (CPIPG) šlo o obchod za 300 milionů eur, tedy asi za 7,6 miliardy korun. Za tuto sumu získá do konce roku americký fond balík nově vydaných akcií, které budou odpovídat 5,5 procenta realitní skupiny. Američané tímto obchodem celou CPIPG ocenili na 5,4 miliardy eur, v přepočtu 137 miliard korun.

Jen o několik týdnů později se ukázal důvod tohoto spojení. Vítek totiž s novým kapitálovým arzenálem spustil akci na dobytí Vídně. Akci, která nyní, po třech měsících, končí jeho triumfem.