Vítězství Tálibánu může nahrát Číně. Ve hře jsou obrovské zásoby vzácných zemin

Čína může navázat vzájemně výhodné spojenectví s Tálibánem. Dostala by se k těžbě vzácných zemin.

Vítězství Tálibánu může nahrát Číně. Ve hře jsou obrovské zásoby vzácných zemin
ilustrační foto | Profimedia.cz

Návrat extremistického hnutí Tálibán do vládnoucí pozice v Afghánistánu může znamenat příležitost pro Čínu. A nejde jen o debakl a reputační problémy Západu. Číně může změna poměrů přinést i ekonomické výhody. Analytici upozorňují, že její pozornost by se mohla obrátit na obrovské afghánské zásoby vzácných zemin.

Podle posledních odhadů z loňského roku mají být v Afghánistánu zásoby lanthanu, ceru, neodymu a dalších vzácných kovů za jeden až tři biliony dolarů. K tomu se dají připočíst i velké zásoby zlata, stříbra, zinku, lithia či hliníku. Právě nerostné bohatství by mohlo Čínu přimět k podpoře Tálibánu.

Kontrola nad vzácnými zeminami teď spadne do klína povstalcům z Tálibánu, což podle Shamaily Khanové, ředitelky výzkumu dluhů rozvojových zemí ve skupině AllianceBernstein, může pro svět znamenat obrovský problém. Mezinárodní společenství by teď podle ní mělo na Čínu vyvinout tlak a bedlivě sledovat její případné snahy stát se spojencem nového afghánského vedení. Pokud by k tomu došlo, mělo by to být za podmínek, které schválí ostatní země.

První nesmělý krok už Čína ostatně učinila, když slovy mluvčí ministerstva zahraničí Chua čchun-jingové uznala suverenitu Afghánistánu a přiznala, že s představiteli Tálibánu udržuje kontakt a komunikuje s nimi. Zároveň vyjádřila přání, aby Tálibán dokázal spojit všechny etnické skupiny v zemi a zajistil v ní mír. Peking je podle ní připraven na přátelskou spolupráci s Afghánistánem.

Čína disponuje 35 procenty celosvětových zásob vzácných zemin, jednoznačně nejvíc ze všech zemí. Jen v roce 2018 vytěžila 120 tisíc metrických tun, zatímco například Spojené státy pouze 15 tisíc metrických tun. Její podíl na celosvětových zásobách se neustále zvětšuje, čemuž by přístup do Afghánistánu mohl ještě výrazně pomoci.

Právě vzácné zeminy znamenají pro Čínu i zásadní strategickou položku v geopolitice. V roce 2019 je totiž použila v obchodní válce s USA, když pohrozila, že zastaví jejich vývoz. Spojené státy americké jsou přitom v tomto ohledu na Číně závislé, jejich potřebu pokrývá asijská velmoc z 80 procent.

Vzácné zeminy
Jako vzácné jsou tyto zeminy označovány z důvodu, že se málokdy vyskytují v takových koncentracích, aby se vyplatila jejich těžba, která navíc představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Vzácné zeminy se využívají například v elektrotechnice, výrobě satelitů či letadel. (Zdroj: Wikipedia)