Z vojáků farmáři nebudou

Jen v Evropě si myslíme, že nám z Afghánistánu hrozí pouze nebozí migranti, hrnoucí se k hranicím za bezpečností a lepším životem, pro což doma ani nehnuli prstem.

Kritici americké mise v Afghánistánu včetně tuzemského ministra kultury Lubomíra Zaorálka mohou být spokojení. Západní vojáci včetně našich ze země odešli a Afghánci si už vládnou sami. Jak jim to jde, je vidět na četných videích, která se šíří po sítích. Názorně tak vidíme, proti čemu bojovali naši vojáci v daleké zemi, a až ty statisíce lidí dorazí na evropské hranice, budeme to vidět ještě lépe.

Je zcela nepochybné, že pokus o export demokracie do teokratického kmenového společenství byl marný od počátku. Ale vlastně se ani nekonal. George Bush mladší poslal vojáky do středoasijské země, aby potrestal útok na newyorská dvojčata a zlikvidoval al-Káidu. To se podařilo jen částečně. Tento kout světa je stále významným zdrojem extremismu, přestože přestal být bezpečným útočištěm pro muslimské masové vrahy. Afghánská produkce heroinu prodávaná přes Írán přitom stále slouží k financování teroristů po celém světě.

Spojenečtí vojáci v Afghánistánu z tohoto pohledu významně omezovali exportní schopnosti, a tím i kapacity islámských teroristů třeba v Evropě. To skončilo, protože to Američany přestalo bavit. Zůstali v tom skoro sami, když to četné evropské země zabalily a jinde se k tomu „Zaorálkové“ chystali. Bývalý prezident USA Donald Trump, který vždy považoval Evropany za černé pasažéry v oblasti obrany a bezpečnosti, tak měl o důvod víc ukončit nákladné tažení, které většině Američanů už nedávalo smysl. A Joe Biden na tom rozhodně nechtěl nic měnit, ačkoli bylo zřejmé, že tálibánci uzavřené dohody ignorují.

Výsledek bude tristní. Nejvýznamnějším ekonomickým odvětvím v Afghánistánu byla desítky let válka. Jedna část populace žila z přítomnosti amerických jednotek a vojenských platů, druhá z žoldu Tálibánu vypláceného z drogových peněz a příspěvků ze spřátelených organizací z muslimského světa. Čím se budou živit teď, je otázkou. Farmařit už nejspíše moc neumějí a určitě se jim ani nechce. Sousední státy jsou tak právem nervózní. A jen v Evropě si myslíme, že nám hrozí pouze nebozí migranti, hrnoucí se k hranicím za bezpečností a lepším životem, pro což doma ani nehnuli prstem.