Velká těžařská migrace. Za bitcoinem z Číny do Texasu

Čína ve velkém vyhání těžaře bitcoinu. Jejich přílivová vlna možná zaplaví americký Texas.

Velká těžařská migrace. Za bitcoinem z Číny do Texasu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Více než polovina světových „těžařů“ nejrozšířenější kryptoměny bitcoin působí v Číně. Tamní vláda už má kryptoměnového boomu dost a v průběhu května ohlásila zásadní regulace. Nejprve finančním institucím a platebním společnostem zakázala poskytovat služby spojené s kryptoměnami, poté Výbor pro finanční stabilitu a rozvoj avizoval tvrdý zásah proti samotné těžbě bitcoinů a obchodování s nimi.

Čínská státní televize CCTV, která působí jako tlumočník nápadů z vlády, posléze v komentáři varovala před systémovými riziky obchodování s kryptoměnami, které se podle ní často používají na černém trhu a také jako prostředek praní špinavých peněz. Bitcoin přímo označila za spekulativní nástroj.

Ohlášený tvrdý zásah proti kryptoměnám se pochopitelně projeví i na masovém odchodu čínských těžařů. V branži se pro to už vžil název „velká těžařská migrace“, která už aktuálně probíhá. Třeba v Mongolsku už po nesplnění klimatických cílů zadaných Pekingem přistoupili k radikálnímu řešení: těžařům dali dva měsíce na vystěhování, přičemž je označili za hlavní viníky nedosažení požadované mety.

Oznámení čínské vlády sice ještě nejsou oficiálně převedena v zákony, tamní těžaři ale na nic nečekají a už plánují exodus. „Nechceme každý rok čelit hrozbě nějakého nového zákazu. V rámci diverzifikace se proto stěhujeme do Spojených států a Kanady,“ řekl zpravodajskému webu CNBC Alejandro De La Torre z hongkongské těžařské skupiny Poolin.

Velký odliv kryptoměnových nadšenců musí mít i cílové destinace. Tou největší by podle expertů mohl být americký Texas. Mluví pro něj několik zásadních důvodů. Jednak to jsou nízké ceny energie, nadbytek solárních a větrných energetických zdrojů a také neregulovaný trh. Sám guvernér státu Greg Abbott se výslovně za těžbu kryptoměn přimlouvá.

„V příštích měsících budeme svědky dramatického obratu. Ve Spojených státech se těžba kryptoměn stane opravdovým průmyslovým odvětvím. Bude to skvělé,“ předpovídá ve vyjádření pro CNBC Brandon Arvanaghi, který dříve působil v platformě na obchodování s kryptoměnami Gemini, za níž stojí bratři Winklevossovi.

Texas v jeho podpoře kryptoměn nezastaví ani nedávné rozsáhlé blackouty, které ve spojení s rekordními mrazy připravily začátkem roku miliony tamních obyvatel o přívod elektřiny a desítky z nich o život. Vedení státu v čele s Abbottem označilo za viníka obnovitelné zdroje energie.

Kromě Texasu by se čínští těžaři mohli přesunout i do Kazachstánu, jehož uhelné doly představují bohaté zásoby levné energie. Kromě toho by těžařům do karet mohla hrát i uvolněnější pravidla pro výstavbu těžebních zařízení.