Texaská vybíjená. Blackouty zamíchaly americkou politikou

Tuhý mráz a blackouty na jihu USA se staly politickým tématem. Ikona progresivistů se zviditelnila a republikánský senátor spáchal politickou sebevraždu.

Texaská vybíjená. Blackouty zamíchaly americkou politikou
Texasané topili jako o život, protože domy v Texasu obvykle nemají žádnou pořádnou izolaci, teplota v nich klesala k bodu mrazu. | Profimedia.cz

Rekordní mrazy atakující 20 stupňů pod nulou připravily miliony Texasanů o přívod elektřiny a zásobování vodou, desítky z nich o život. Úlevu však nepřineslo ani oteplení. Tamní pojišťovny zavalí stovky tisíc hlášení o škodách a očekává se, jak se stát z jihu USA postaví k astronomickým účtům za energie u lidí, kterým náhodou elektřina šla. A jelikož se to vše děje v posttrumpovské Americe, přírodní pohroma řádně protřepala i politickou scénu.

Nepoučitelní

Všechno začala 10. února ledová bouře Shirley, na niž navázala obrovská zimní bouře Uri, která se mezi 13. a 17. únorem přehnala Amerikou a více než 170 milionů Američanů se kvůli ní ocitlo pod meteorologickou výstrahou. Zdaleka nejvíce byl zasažen Texas. Přes 4,3 milionu domácností a podniků zůstalo bez dodávek energie, některé i na několik dní. Ostatní obyvatelé topili jako o život – protože domy v Texasu obvykle nemají žádnou pořádnou izolaci, teplota v nich klesala k bodu mrazu. Nový prezident USA Joe Biden krátce nato schválil vyhlášení velké katastrofy, což by mělo kromě jiného znamenat snadnější přístup Texasanů k federální pomoci, včetně pomoci při hledání dočasného bydlení, nezbytných oprav domů nebo získání půjček s nízkým úrokem.

Rozsáhlé blackouty ve druhém nejlidnatějším státě USA způsobilo několik faktorů. Hlavní problém spočívá v tom, že tamní energetická síť je optimalizována na letní vedra a s tuhými zimními mrazy se jaksi příliš nepočítá. Kvůli rozsáhlým a dlouhotrvajícím zimním bouřím se skokově zvýšila spotřeba elektrické energie, protože mnoho Texasanů si přes zimu přitápí elektrickými přímotopy. A do toho začaly zamrzat plynovody a praskat vodovodní potrubí; s jejich izolací to opět není žádná velká sláva.

Texas si navíc energie nemohl nakoupit od ostatních států, protože jeho energetická síť je od nich izolovaná. Navzdory tomu, že Texas podobné bouře a následné blackouty postihly už v roce 2011, se žádné změny v energetickém systému neudělaly. Politici znovu podcenili situaci a brzy se rozpoutal politický boj a hledání viníků.

„Jenom to ukazuje, jak by byl Nový zelený úděl (Green New Deal) pro Ameriku smrtící,“ rozčílil se texaský guvernér Greg Abbott. „Texas je požehnán mnoha zdroji energie, jako jsou zemní plyn a jaderná energie, stejně jako solární a větrnou energií. A právě solární a větrné zdroje, které tvořily deset procent naší energetické sítě, zkolabovaly a uvrhly Texas do této situace.“ Pořádně naštvaný byl i tamní komisař pro zemědělství Sid Miller: „V Texasu už bychom nikdy neměli postavit žádnou větrnou turbínu. Ten experiment naprosto selhal.“

K zamrzání větrných turbín skutečně docházelo, jak ovšem vyplývá i z údajů společnosti ERCOT (Electric Reliability Council of Texas), která ve státu provozuje distribuční síť, obnovitelné zdroje hlavním viníkem situace rozhodně nebyly. Selhaly zejména tradiční zdroje, hlavně zemní plyn. Abbott byl posléze nucen uznat, že problém nastal u všech zdrojů energie.

Pomoc z New Yorku

To však už bylo pozdě. Svým prvotním vyjádřením „našlápl“ newyorskou progresivistku Alexandrii Ocasio-Cortezovou, která má odpověď na všechno a v konfl iktech se vyžívá. Navíc to byla právě ona, kdo Nový zelený úděl představil v Kongresu, takže jej ihned začala hájit. „Přesně tohle se stane, když se jím neřídíte,“ vzkázala Abbottovi s tím, že by měl přestat ukazovat prstem, zjistit si víc o podílu energií ve svém státě, vstát od televize a začít pomáhat lidem. A následně mu ukázala jak.

Populární i nenáviděná AOC začala organizovat sbírku na pomoc Texasanům, která ihned zaznamenala obrovský ohlas. Během necelých 24 hodin se jí podařilo vybrat dva miliony dolarů, v následujících dnech další miliony rychle přibývaly. Prostředky ze sbírky zamířily do potravinových bank a neziskových organizací, které pomáhaly na místě. A přímo v Texasu se rozhodla pomáhat i AOC, která se tam zapojila do distribuce jídla. „Když přijde katastrofa, není to jen problém Texasu. Je to problém pro celou Ameriku,“ řekla novinářům v Houstonu.

Zatímco Ocasio-Cortezová opravdu zabodovala, republikánský senátor Ted Cruz zařadil na program další díl své etapové politické sebevraždy. V roce 2016 byl ještě v republikánských primárkách velkým kritikem pozdějšího vítěze prezidentské volby Donalda Trumpa. V následujících letech se stal jeho věrným spojencem a vydržel s ním až do hořkého konce, který završil lednový útok na Kapitol. Mnoho Američanů, a to i z řad republikánů, jej proto začalo vnímat jako Trumpova komplice z podněcování násilí, už jen proto, jak vytrvale odmítal uznat výsledky listopadových voleb.

Správný táta letí za teplem

Texaský senátor si teď ale zavařil tak, že Roman Prymula je proti němu se svou návštěvou fotbalového utkání Slavie opravdu amatér. V době, kdy miliony Texasanů trpěly mrazem a nedostatkem vody, si Cruz vyrazil s rodinou na dovolenou do vyhlášeného mexického letoviska Cancún. Prý aby jako „správný táta“ udělal radost dcerám.

Cruzův výlet samozřejmě vyvolal obrovskou vlnu kritiky a vlivný republikánský senátor si svou chybu uvědomil. „Byla to očividně chyba a zpětně bych to už neudělal,“ kál se nejnenáviděnější muž USA posledních dní. „Začal jsem mít pochybnosti už v momentě, kdy jsem si v letadle sedl. Na jedné straně máme všichni, kdo jsme rodiči, povinnost vůči svým dětem. Všichni Texasané se snaží postarat o své rodiny,“ snažil se zahrát na vlasteneckou strunu. „Zároveň mám ale povinnost vůči státu Texas, kterou beru velmi vážně. A odletět ve chvíli, kdy tolik Texasanů trpí, mi nepřišlo správné. Tak jsem si změnil zpáteční let a prvním dostupným spojem se vrátil zpátky.“

V té chvíli už ale nemohl nic zachránit. Ani jeho tým, který mezitím pracoval na minimalizaci škod, když tvrdil, že Cruz se snažil pomáhat už před samotným nástupem ničivých bouří. Někteří z jeho poradců přitom o Cruzově cestě do Mexika vůbec nevěděli a zjistili, kam se šéf vypařil, až z fotek na sociálních sítích.

Texaský senátor Ted Cruz si zavařil tak, že Roman Prymula je proti němu se svou návštěvou fotbalového utkání Slavie opravdu amatér.
Profimedia.cz

Nevypadá to na drobnou politickou vlnku. Naštvaní Texasané se začali scházet před Cruzovým domem. Nadzvedla je kromě jiného i uniklá textová konverzace Cruzovy manželky s přáteli, ve které je zvala na společnou dovolenou. Zvlášť nářky nad tím, jak je u Cruzových doma zima, jim přišly mimořádně cynické. „Samozřejmě chápu, že jsou lidé naštvaní. Žijeme v divné době, kdy Twitter a média blázní a na obou stranách je spousta jedu a jízlivosti,“ řekl k tomu Cruz.

Cruze, svého soupeře ze senátních voleb z roku 2018, zastínil i Beto O’Rourke, pozdější neúspěšný demokratický uchazeč o prezidentskou nominaci. Rozjel totiž akci na pomoc texaským seniorům. Dobrovolníci podle něj vyřídili přes 784 tisíc telefonních hovorů se seniory, kterým zajistili přísun potravin a vody, ale i dopravu či střechu nad hlavou.

Zato Cruzova následná snaha o pomoc působila přinejlepším rozpačitě. Padesátiletý senátor se nechal fotit, jak už ve slunném Houstonu rozdává lidem balenou vodu a pomáhajícím strážníkům a hasičům servíruje barbecue. Američan by řekl: „Too little, too late.“ Už před třemi roky byl souboj mezi Cruzem a O’Rourkem v tradiční republikánské baště velmi těsný. Za další tři roky se volby v Texasu konají znovu a voliči na krizi z února 2021 zřejmě nezapomenou. O nějaké další kandidatuře do Bílého domu si pak Cruz může nechat už jen zdát.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní