Velká čtyřka v defenzivě

Globální auditorské firmy se po částech rozprodávají. Jejich obchodní model ohrožují kromě skandálů i menší konkurenti

Velká čtyřka v defenzivě
Mezi autory novodobých finančních průšvihů kraluje německá firma Wirecard (na snímku z roku 2019 její „generál“ Markus Braun), která si za asistence auditora EY přičarovala téměř dvě miliardy eur. | Profimedia.cz

Na podzim roku 2001 jsme měli všichni oči navrch hlavy kvůli 11. září. Výjevy lidského utrpení i odvahy, nové záběry letadel mířících na Manhattan a Pentagon, množící se očitá svědectví i válečná odpověď daly docela zapomenout na jiné drama, které se tou dobou na americké půdě odehrávalo. Po luxusním mrako­drapu v centru texaského Houstonu pobíhali lidé v košilích a kravatách. Nosili krabice plné papírů ke skartovačce, která makala přesčas. Vedle padajících domů to žádná velká vizuální show nebyla – ale její následky jsou pro fungování Spojených států a celého západního světa neméně ničivé.

Zoufalý útěk

Onen dům patřil společnosti Enron, největšímu americkému obchodníkovi s energiemi. Oni nešťastní kravaťáci byli zaměstnanci firmy Arthur Andersen, která Enronu po léta dělala účetní audity. A právě tou dobou, kdy se američtí vojáci chystali do Afghánistánu, vyšlo najevo, že vedení Enronu si doslova napískalo sto miliard dolarů neexistujících tržeb, aby firma měla pěknou výsledkovou listinu, cena akcií se držela hezky nahoře a řečení pánové mohli shrábnout moc pěkné multimilionové prémie. Zároveň vyšlo najevo i to, že Arthur Andersen ten podvod aktivně pomáhal skrýt. Skartace dokumentů byla jen posledním zoufalým krokem, který měl ochránit konkrétní lidi před konkrétními obviněními.

 

Enron ještě v prosinci téhož roku zkrachoval a Arthura Andersena následně shledala justice vinným z toho, že se zpronevěřil svým profesním závazkům. (Nejvyšší soud rozsudek kvůli procesním pochybením o tři roky později zvrátil, ale firma už byla de facto mrtvá.)

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit