Válka o čip: Amerika zatím Čínu poráží

Boj o ekonomickou dominanci mezi Spojenými státy a Čínou rozhodne výroba počítačových procesorů. Kdo tento sektor ovládne, zvítězí.

Válka o čip: Amerika zatím Čínu poráží
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ekonomickou válku mezi Washingtonem a Pekingem v současnosti rozhoduje schopnost vyrábět počítačové mikroprocesory, jež jsou součástí informačních technologií a spotřební elektroniky. Výroba je ale extrémně náročná a drahá. „Jen velmi málo společností může úspěšně komerčně vyrábět nejjemnější struktury v rozsahu nanometrů, které musejí bezchybně fungovat,“ uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ve své analýze

Nejmodernější továrny na výrobu polovodičů jsou dražší než postavení jaderné elektrárny. Největší nezávislý výrobce na světě – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) – sídlí právě na ostrově, který si nárokuje Čína, ale místní politici nadvládu komunistů odmítají. TSMC dokáže vyrábět počítačové součástky za použití technologie o velikosti pěti nanometrů. 

Bojkot Huawei

Tchajwanská firma zásobuje mikročipy světové technologické společnosti – americký Apple, ale i čínského výrobce Huawei. To se ale od poloviny září mění. Od Huawei dává ruce pryč nejen TSMC, ale i jihokorejští výrobci Samsung a SK Hynix, kteří se přidávají k sankcím vyhlášeným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

„Moderní války jsou vedeny prostřednictvím polovodičů,“ nechal se slyšet republikánský senátor Benjamin Sasse, jenž zastává tvrdou linii vůči Číně. Politik z Nebrasky tvrdí, že by Američané neporazili Sověty, kdyby jim prodávali vlastní rakety

Bývalý šéf americké Národního bezpečnostní agentury (NSA) Keith Alexander hovoří o tom, že Spojené státy jsou v technologické válce s Čínou. V době pandemie covidu-19 je potřeba využít situace a co nejvíce se od komunistické země ekonomicky odstřihnout

Čína Ameriku ohrožuje v oblasti technologií sítí 5G, strojového učení, vývoje kvantových počítačů, v oblasti jaderné a solární energie, satelitů, biotechnologií i léčiv, vypočítává Alexander. 

Dopady na celý sektor

Alex Capri, jenž je odborníkem na odběratelské řetězce v technologickém sektoru na Singapurské univerzitě, varoval před tím, že tvrdý postoj Bílého domu vůči společnosti Huawei zasáhne globálně celý technologický sektor. Dosavadní mezinárodní spolupráce umožnila, že se v posledních dekádách počítače rychle zlevňovaly a zmenšovaly. 

Z mikroprocesorů se stal hnací motor ekonomiky 21. století. „Polovodičové komponenty představují nejdůležitější součást všech moderních produktů a jsou velmi důležité pro dnešní ekonomiku,“ zdůraznil Thomas Mikolajick z Technické univerzity v Drážďanech. 

Akvizice za 40 miliard dolarů
Americký koncern Nvidia oznámil, že kupuje britskou firmu ARM Holdings, kterou vlastnila japonská Soft Bank. Podle kritiků může americký vlastník změnit dosud otevřený přístup ARM i vůči čínským firmám. Šéf Nvidie Jensen Huang (jenž se narodil na Tchaj-wanu) zdůraznil, že dosavadní neutrální systém licencování zůstane stejný. Pro amerického výrobce čipů, jenž se specializuje na procesory pro grafické karty a herní počítače, se jedná o největší akvizici v její historii.
Obchod bude muset schválit i čínský regulátor. V komunistické zemi technologie firmy ARM používají tisíce společností, včetně Huawei. ARM vlastní platformu, podle které se vyrábějí procesory téměř do všech druhů mobilních telefonů. Obchod by měl být schválen do března 2022.

Právě Čína může být obchodní válkou s Amerikou významně poškozena. Výrobce Lenovo Group je největším producentem osobních počítačů na světě, Huawei a Xiaomi jsou trojkou a čtyřkou v produkci chytrých telefonů. Čínská ekonomika musí dovážet mikroprocesory v hodnotě 300 miliard dolarů ročně, což je více, než stojí dovoz ropy. Čínský největší výrobce polovodičů – firma Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) – je závislý na dodávkách strojů od americké společnosti Applied Materials

Peking už v roce 2014 zahájil program pro vývoj vlastních polovodičů v hodnotě 150 miliard dolarů. Program má vybudovat čínský sektor, jež nebude závislý na zahraničních dodávkách. Podle odborníků na vývoj procesorů ale Čína stále nemá navrch před Spojenými státy. Jak ale uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, komunisté v Pekingu nebudou nečinně přihlížet situaci, kdy firmě Huawei nebo i dalším dojdou ve skladech mikročipy, které si dovezly ze zahraničí.