Už ani jeden běloch do vlády. Biden ustupuje radikálům ve vlastní straně

Nejtěsnější většina v Senátu přináší prezidentovi USA první potíže. Joe Biden po nátlaku ustupuje dvěma senátorkám, jež mu nechtěly schválit už žádného kandidáta, který nepatří k menšinám.

Už ani jeden běloch do vlády. Biden ustupuje radikálům ve vlastní straně
Senátorka za Illinois Tammy Duckworthová | Profimedia.cz

Když demokraté na začátku ledna překvapivě vyhráli oba senátní souboje v Georgii, zdálo se to jako velké vítězství pro Joea Bidena. Demokratická strana totiž získala většinu (náleží jí i při poměru 50 : 50, protože viceprezidentka Kamala Harrisová je z titulu své funkce předsedkyní Senátu a při nerozhodném stavu může hlasovat) a Biden teoreticky volný prostor pro své návrhy a kandidáty do vlády.

Realita mu však ukazuje, že jeho pozice nebude o moc lehčí, než kdyby měli většinu republikáni. Kdokoli z padesátky „modrých“ senátorů si totiž může kdykoli postavit hlavu a – za předpokladu, že republikáni budou hlasovat jednotně – klíčová rozhodnutí šéfa Bílého domu zablokovat.

První případ přišel už poměrně záhy. Senátorky Tammy Duckworthová z Illinois a Mazie Hironová z Havaje totiž v úterý pohrozily, že nezvednou ruku pro žádného dalšího Bidenova kandidáta do vlády, pokud nebude příslušníkem rasové menšiny či pokud nebude patřit do LGBT komunity.

Senátorkám vadí hlavně fakt, že v nejvyšší americké administrativě nejsou dostatečně zastoupeni Američané asijského původu. Jedinou členkou vlády z AAPI (Američané asijského a tichomořského původu) je Katherine Taiová, obchodní zmocněnkyně USA. Senátorky proto vznesly na Bílý dům stížnost. Bidenův štáb zareagoval ústy Bidenovy poradkyně Jen O’Malley Dillonové kromě jiného připomínkou, že Kamala Harrisová je první Američankou asijského původu na postu viceprezidentky, což je samo o sobě velmi významné.

„To mě nastartovalo, je to neuvěřitelně urážející,“ rozčílila se před novináři Duckworthová. „Už jsem to slyšela několikrát. Černochům by to neřekli: ‚Máte Kamalu, tak už žádné další Afroameričany do vlády dávat nebudeme.‘ Tak proč to říkají AAPI?“ Duckworthová poté dala najevo, že přes ni už žádný další běloch do vlády neprojde. A záhy se k ní přidala i Hironová.

Vážnost situace umocnil i fakt, že v posledních dnech po útocích na masážní a kosmetické salony v oblasti kolem Atlanty, při kterých zemřelo osm lidí včetně šesti žen asijského původu, napětí kolem postavení asijské menšiny v USA roste.

Bidenovi došlo, jak křehká je jeho pozice, a oběma senátorkám prakticky okamžitě ustoupil. Zavázal se, že ve své administrativě dá Američanům asijského původu mnohem silnější hlas a zároveň jmenuje vysoce postaveného úředníka, který bude reprezentovat komunitu a postará se o to, aby všichni její kandidáti bez problémů prošli.

Zřejmě i sama Duckworthová musela být překvapena, jak snadno a rychle se jí podařilo dosáhnout svého, a výhrůžku blokování Bidenových kandidátů stáhla. Zároveň tím ukázala ostatním demokratickým senátorům, jak moc silnou pozici mají.