Zlepší ministr Válek tristní stav české psychiatrie?

Zlepšit duševní zdraví Čechů chtěli všichni ministři zdravotnictví z poslední doby. Do řady se nyní postavil i Vlastimil Válek.

Zlepší ministr Válek tristní stav české psychiatrie?
Vlastimil Válek | Profimedia.cz

Ten se na odborné konferenci v Senátu k psychiatrické péči vyjádřil tím způsobem, že dosavadní vlády toho v této oblasti zase tolik neudělaly. Podporuje prý snahu reformovat psychiatrii, přemísťovat nemocné z léčeben do zařízení komunitního typu.

Problémem ale je nedostatek odborných lékařů, psychiatrů. Dětská péče je pak doslova v krizi. Za vše hovoří statistika: atestovaných dětských psychiatrů je v celé České republice 180, z nich 86 v důchodovém věku, další se seniorskému věku blíží. A medici se do oboru moc nehrnou. Ročně si jich tuto specializaci vybírají pouze jednotky.

Konkrétní návrh, jak z toho ven, jsme od Válka neslyšeli. Alespoň ale řekl, jak si reformu opravdu nepředstavuje. Doteď se prý pracovalo zejména na papíru. Za „filozofické stati“, jak je pojmenoval sám ministr, jsme prý dosud zaplatili přes 600 milionů korun. „Peníze musejí jít do péče, ne do takových dokumentů,“ má jasno ministr.

Ještě na místě se do něj pustili někteří panelisté i odborná veřejnost v sále. Jistě ne náhodou ale šlo vesměs o lidi, kteří sami na dokumentech pracovali a teď se cítí ohroženi.

Kéž by ale Válek nezůstal jen u slov. Koncepcí a strategických plánů máme nyní opravdu zásobu. Chtělo by to začít je uvádět do praxe.