Umění prohrát a odejít

Nejbohatší člověk na palubě Titanicu, John Jacob Astor, úplně v klidu uposlechl pokynu důstojníka, který mu nedovolil nastoupit na palubu záchranného člunu, aby doprovázel svojí o 29 let mladší těhotnou manželku, i když na něm bylo ještě místo. Člun odplul pouze s dětmi a ženami, pro něž byl určen; a Astor se utopil. V přepočtu na dnešní peníze byl zhruba tak stejně bohatý jako současný americký prezident – ten by se ovšem do člunu jistě procpal.

Takže jeho taktika, ohlásit vítězství, když zdaleka nejsou hlasy spočteny, a v případě, že to nevychází, zpochybnit volby jako zmanipulované a ukradené, se od něj tak nějak dala čekat. Mluvil o tom často a varoval předem.

Poslední gentleman, který prohrál v amerických prezidentských volbách a uměl to přiznat s opravdu velkou grácií, byl John McCain. Však mu to také Barack Obama projevem na jeho pohřbu oplatil.

McCain gratuluje Obamovi k vítězství

Kdyby se počítaly hlasy samotných voličů, tak by se Trump v roce 2016 do Bílého domu nedostal, protože Hillary Clintonová dostala o 2,2 procenta víc hlasů, ale chyběly jí hlasy volitelů. Nebyla první, jak můžete vidět zde.

Kdo chce rozumět systému založeném na volitelích, který je politickým kompromisem „otců-zakladatelů“ z 18. století, najde ho zde. Také korespondenční hlasování je velmi starého data, kdy mělo umožnit hlasování vojákům, kteří byli na bojištích občanské války. 

Volební podvody v amerických volbách monitoruje The Heritage Foundation, která na to má databázi. Pro laického pozorovatele je podstatné, že podíl falešných hlasů je velmi nízký, velmi daleko za desetinnou čárkou, a to i v případě distančního hlasování.

Na závěr: hádejte, kdo sám v minulosti takhle hlasoval? No jistě, Donald Trump.

A co ty soudní spory? Ony zřejmě nemají nějakou bůhvíjakou naději na úspěch, ale jsou spíš dělostřeleckou přípravou na ty příští volby v roce 2024. Donald prostě nechce odejít, a pokud bude muset, bude se chtít vrátit.

„Trumpismus“ jednou prohrou rozhodně nekončí a umírnění republikáni se jej hned tak nezbaví. Ale oni jsou vymírající druh.