Umělá inteligence přebírá úkoly, ne povolání

Pokud nějaké technologické odvětví působí přelomově, je to umělá inteligence a její stále reálnější uplatnění

Umělá inteligence přebírá úkoly, ne povolání
ilustrační foto | Archiv

Minulý týden byl obzvlášť štědrý. Průkopnická společnost OpenAI vypustila jazykový model ChatGPT. Internet záhy zaplavily ukázky textů, které vypovídají o genialitě chatbota a soumraku psavých profesí. Nadšení i obavy ale stojí za to mírnit.

ChatGPT je géniem průměrnosti. Představujme si ho jako univerzální a obrovsky silný našeptávač. Člověk nahodí otázku, kus textu či kódu a on pokračuje. Úctyhodný je rozsah toho, o čem dokáže vyplodit slušně vyhlížející text, ale i sebevědomí, s jakým chatbot kecá. Pro dobrý příběh si klidně vymýšlí jména, bibliografii nebo i zdánlivě funkční algoritmus. Na realitě mu nezáleží a o hodně věcech zkrátka nic neví. Informace nehledá na internetu, ale ve svém obřím jazykovém korpusu. Není to nový Google ani nová Wikipedie. Chová se spíš jako student, který se nenaučil na zkoušku a spoléhá na svou výřečnost.

Kdyby měl student k dispozici chatbota, snad se i v časovém presu zvládne trochu připravit. Nasypal by do něj povinnou četbu a požádal o vytažení pěti zásadních argumentů. Při interpretaci textu si chatbot počíná velmi slušně a extrémně rychle. Pro novináře se tak už brzy stane nepostradatelným pomocníkem. Dokáže hodně věcí, které zhuntovaného autora pošťouchnou k lepšímu výsledku. Nahodí návrhy titulků, nabídne protiargumenty, odrážky propojí do celých vět.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit