Ukrajinci spustili dosud nejrozsáhlejší dronový útok na ruském území

Ukrajinci se zaměřili na vojenské cíle v šesti ruských oblastech. Ruské rakety mezitím zabíjely v Kyjevě civilisty.

Ukrajinci spustili dosud nejrozsáhlejší dronový útok na ruském území
V ruském městě Pskov byla před půlnocí slyšet série explozí v blízkosti tamního letiště. Podle dosavadních informací bylo letiště napadeno dvaceti drony. | foto Profimedia.cz

Ukrajina vyslala v noci na dnešek (středu 30. srpna) několik sérií dronů hluboko na území západního Ruska. Útok trval více než čtyři hodiny a zasáhl vojenské objekty, cituje středeční agentura AP ruské představitele a tamní sdělovací prostředky.

Drony zasáhly letiště poblíž ruských hranic s Estonskem a Lotyšskem, způsobily obrovský požár a poškodily čtyři vojenská dopravní letadla Il-76, která mohou přepravovat těžkou techniku a vojáky, uvedla ruská státní tisková agentura Tass s odvoláním na představitele záchranných složek.

Vzhledem k tomu, že cílem útoku bylo nejméně šest ruských regionů, zdá se, že se jedná o nejrozsáhlejší útok ukrajinských dronů na ruské území od začátku války před půldruhým rokem. Kreml opakovaně obvinil ukrajinskou armádu z přeshraničních vpádů do ruské Belgorodské oblasti a z vypouštění dronů směrem na Moskvu; Ukrajinci to obvykle nekomentují.

Součást protiofenzivy

Mlčení zvolili ukrajinští představitelé i tentokrát a k nočním útokům se bezprostředně nevyjádřili. Kremelské síly mezitím v noci zasáhly ukrajinské hlavní město bezpilotními letouny a raketami, což ukrajinští představitelé označili za „masivní kombinovaný útok“, při kterém zahynuli dva lidé.

Letecké útoky na Rusko se v posledních měsících stupňují zároveň s tím, jak ukrajinská armáda provádí protiofenzivu s cílem vytlačit Rusy ze svého území. Ukrajina se stále častěji zaměřuje na ruské vojenské prostředky za frontovou linií na východě a jihu své země.

Ukrajina rovněž tvrdí, že použila námořní drony proti ruským lodím v Černém moři. Ukrajinská média uvedla, že kyjevští sabotéři minulý týden použili bezpilotní letouny k zasažení bombardovacích letadel zaparkovaných na leteckých základnách hluboko v Rusku.

Ruské úřady neoznámily žádné oběti. Největší škody utrpělo letiště v Pskovské oblasti (Pskov Oblast - Wikipedia), které se nachází asi 700 kilometrů severně od ukrajinských hranic a 700 kilometrů západně od Moskvy. Podle nepotvrzených zpráv médií se na něj mohlo zaměřit až dvacet bezpilotních letounů.