Roztržka mezi Kyjevem a Washingtonem se prohlubuje, Ukrajinci nechtějí doporučení

Prominentní ukrajinský velitel chce v rozporu s doporučením Pentagonu posily na východ země.

Roztržka mezi Kyjevem a Washingtonem se prohlubuje, Ukrajinci nechtějí doporučení
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | foto Holger Much / Shutterstock.com

Nepříznivá zpráva pro obranu Ukrajiny z uplynulého týdne ne a ne odeznít. Oleksandr Syrskyj, nejvyšší ukrajinský generál na východě země, vyzval ke „všem opatřením“ na obranu oblasti v okolí města Kupjansk, kde Rusko hrozí obsazením dalších území. Učinil tak v zjevném rozporu s doporučením Pentagonu; spor mezi oběma spojenci o válečnou strategii tak přetrvává. 

Nejvyšší ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj na východě země vyzval k dalšímu posílení na řečeném území. Ruským silám se tam v posledních týdnech podařilo postoupit, zatímco kyjevské síly pomalu postupují v pokračující protiofenzivě na jihu země. Zisky Ruska sice nejsou nijak výrazné, ale přiměly ukrajinské síly k vyčlenění některých jednotek na obranu částí rozlehlé frontové linie, přestože je potřebují jinde.

„Nepřátelské jednotky nadále působí škody dělostřelectvem, minomety a letadly,“ uvedl generál Syrskyj v pátek na Telegramu. „Za těchto podmínek musíme neprodleně přijmout veškerá opatření k posílení naší obrany na ohrožených liniích a postupovat tam, kde je to možné.“

Kam se vzácnými silami?

Kyjev a Washington se dostaly do sporu o to, kam by Ukrajina měla nasadit své vojáky podél válečné frontové linie. Debata se dokonce dostala na veřejnost; různí američtí představitelé, především z ministerstva obrany, kladli ukrajinské strategii vinu  za relativně pomalý postup protiofenzivy.

Podle argumentace Pentagonu měl Kyjev soustředit rozhodující množství sil na jedné části frontové linie (na jihu země, velí logika věci) a pokusit se tam o průlom. Ukrajinští velitelé se však snaží rozmisťovat jednotky a palebnou sílu mezi východ a jih způsobem, který považují za co nejspravedlivější a nejrovnoměrnější.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v uplynulém týdnu na americkou kritiku reagoval s neobvykle ostře formulovaným nesouhlasem. Řekl, že přesun ukrajinských sil z míst, jako je Kupjansk v Charkovské oblasti, je právě to, čeho se Rusko snaží dosáhnout. „Nevzdáme se Charkova, Donbasu, Pavlohradu ani Dněpru. A to je vše,“ řekl podle ukrajinského listu Pravda na středeční tiskové konferenci. „A ať s tím nepočítá žádný analytik na světě.“

Výroky generála Syrského připomněly, že ačkoli se veřejnost soustřeďuje na protiofenzivu na jihu, ostatní části frontové linie zůstávají nestabilní. „Nepřítel nyní přeskupuje své síly a prostředky a zároveň převádí nově zformované brigády a divize z území Ruska,“ uvedl generál Syrský. „Hlavním cílem Ruska je zvýšit úroveň bojového potenciálu a obnovit aktivní útočné akce.“ Jeho tvrzení o příchodu nových jednotek nebylo možné nezávisle potvrdit.

„Za žádných okolností!“

V posledních týdnech ukrajinští představitelé vyzývali k evakuaci Kupjansku, protože ruské síly se blíží a ostřelování pokračuje daleko za frontovou linií. V sobotu byli podle místních představitelů při ostřelování malé vesnice východně od města zabiti dva civilisté.

Ukrajina získala město zpět z ruské kontroly loni v září poté, co bylo od prvních měsíců války pod okupací, a jeho opětovná ztráta by byla velkou ranou. Zdá se však nepravděpodobné, že by se ruské síly pokusily město znovu dobýt, protože by se tak dostaly do situace, v jaké byly předtím, než byly loni nuceny ustoupit z Chersonu, a držely by město s řekou v zádech a omezenými zásobovacími liniemi.

Ruské síly by se místo toho mohly pokusit zatlačit k řece Oskil, která protéká na sever a na jih, a poté využít vodní cestu jako přirozenou bariéru proti dalším ukrajinským útokům. „Kupjansk již nebude obsazen za žádných okolností,“ uvedl na Telegramu Andrij Besedin, šéf vojenské správy města Kupjansk.

Volby se hlásí

Jaký je důvod neobvyklého vedení strategického sporu přes média (které logicky nahrává ruské straně), není jasné. Víme, že Bidenova administrativa umí využívat cíleného vypouštění informací, například když před začátkem války sdílela s médii údaje o plánovaném datu invaze.

Jedno z možných vysvětlení říká, že si Biden připravuje půdu pro radikální omezení pomoci Ukrajině, k němuž jej budou tlačit blížící se prezidentské volby. Jeho republikánští oponenti (v čele s nejpravděpodobnějším z nich, Donaldem  Trumpem) již po takovém kroku volají. Ukrajina také pomalu ztrácí podporu u širší americké veřejnosti, zatímco v Evropě se množí názory o nutnosti vyjednávání mezi oběma stranami konfliktu.