Trendy posilují, nůžky se rozevírají

Ukrajinci zvýšili svůj náskok v čele migrantů. Dnes tvoří už třicet procent cizích státních příslušníků, říká Robert Šanda

Trendy posilují, nůžky se rozevírají
Robert Šanda | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

S ředitelem Odboru statistiky obyvatelstva Českého statistického úřadu (ČSÚ) Robertem Šandou jsme hovořili o prvních výsledcích Sčítání lidu 2021. „Bylo by dost divné, kdyby mě jako člověka, který se těmito daty dlouhodobě zabývá, něco vysloveně šokovalo. Zajímavé je ale třeba rozrůznění v úrovni vzdělání. Vzdělanější kraje se zase vzdálily méně vzdělaným a taktéž cizinci odskočili českým občanům,“ říká Šanda.

Úvodem, prosím, vysvětlete, jak je to s počtem obyvatel. Aktuálně na serveru ČSÚ svítí číslo 10 682 029. Podle ani ne rok starého sčítání jsme měli 10 524 167 obyvatel. Který údaj tedy lépe odráží realitu?

Nejprve k tomu, jak ta čísla vznikají. Udělá se sčítání lidu a pak se celých dalších deset let do dalšího sčítání v kaž­dé obci sleduje a počítá, kolik lidí se tam narodilo, kolik lidí zemřelo, kolik se přistěhovalo a odstěhovalo. Jinými slovy, pořád se pracuje s daty z minulého sčítání. Takže číslo 10 682 029 se ještě opírá o minulé sčítání z roku 2011, navíc je to údaj o takzvaně trvale bydlícím obyvatelstvu.

Oproti tomu 10 524 167 jsou obvykle bydlící obyvatelé podle loňského sčítání. Z dat tohoto sčítání nyní vypočítáváme počet trvale bydlících a z něj budeme dalších deset let vycházet. A problém je v tom, že zatímco data o přirozeném pohybu obyvatel (narození, zemřelí…) jsou docela spolehlivá, evidence obyvatel, ze které průběžná data čerpáme, nepodchycuje dostatečně emigraci. Není to jen náš, ale celosvětový problém. Jakmile odsud někdo odchází, ať už je to občan, nebo cizinec, nemá moc motivaci se odhlašovat. Někdy nevědomky, jindy naprosto vědomě prostě nechce.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit