Azyl v EU získalo 3,9 milionu Ukrajinců. Česko je k běžencům nejvstřícnější

V poměru k počtu obyvatel Česko přivítalo nejvíce uprchlíků z Ukrajiny: na tisíc obyvatel přišlo přes třicet uprchlíků.

Azyl v EU získalo 3,9 milionu Ukrajinců. Česko je k běžencům nejvstřícnější
ilustrační foto | Profimedia.cz

Vstřícnost většiny české populace k přijímání Ukrajinců utíkajících před ruskou agresí překvapila domácí i zahraniční organizace zabývající se pomocí uprchlíkům. Přestože ochota pomáhat přímo, finančními dary, postupně opadá, z hlediska poskytnuté ochrany patří Česko stále na špici celé Evropské unie.

Podle květnových dat Eurostatu v současnosti v Česku žije přes 325 tisíc Ukrajinců, jimž úřady přiznaly dočasnou ochranu či azyl. Více uprchlíků z Východu se ujalo už jen Polsko (977 tisíc) a Německo (1,1 milionu).

Ještě výrazněji je česká otevřenost pro přijímání běženců patrná při srovnání relativního počtu uprchlíků v poměru k počtu obyvatel jednotlivých zemí. V této statistice jsme se dokonce umístili na první příčce. Na tisíc Čechů aktuálně připadá téměř 31 uprchlíků. 

Další příčky „žebříčku vstřícnosti“ zohledňujícího velikost hostitelské země patří Estonsku (27,8 běžence na tisíc obyvatel), Polsku (25,9), Lotyšsku (24,2) a Bulharsku (22,5). V rámci celé Evropy tato statistika ukazuje, že na tisíc Evropanů vychází zhruba devět Ukrajinců s přiznanou dočasnou ochranou.