Strnad starší cílí na Balkán

Jaroslav Strnad obrací svou pozornost na Balkán. Dotáhl převzetí srbského výrobce pracích prášků a čističů pro domácnost.

Strnad starší cílí na Balkán
Jaroslav Strnad | foto Martin Pinkas, týdeník HROT

Někdejší zbrojařský magnát a zakladatel Czechoslovak Group Jaroslav Strnad obrací svou pozornost na Balkán. Současný majitel několika firem ve Vítkovicích a dalších průmyslových společností aktuálně dotáhl převzetí srbského výrobce pracích prášků a čističů pro domácnost Beohemija.

Firma, která sídlí v Bělehradu a zaměstnává 200 lidí, měla v roce 2020 tržby 23 milionů eur a zisk EBITDA necelých pět milionů. Tři roky předtím však skončila v konkurzu a nový majitel – skupina Preston Holding – ji pomalu stavěl na nohy, firmu však dál trápí velké zadlužení.

Příchod českého továrníka Strnada jí má pomoci s dalším rozvojem. Pro něj samotného jde přitom o poměrně netypickou investici. Jeho holding CE Industries se totiž zaměřuje hlavně na strojírenství pro železnici a zpracování odpadů. Pro Strnada to ale není jediný horký balkánský projekt. V Chorvatsku například krouží kolem průmyslové skupiny Đuro Đaković.