Státní zaměstnanci za čtvrt bilionu. Platy jim příští rok znovu stoupnou

Příští rok by mělo pro stát pracovat bezmála 490 tisíc lidí. Dosavadní návrh rozpočtu plánuje dát jim na platy o třináct miliard více než letos.

Státní zaměstnanci za čtvrt bilionu. Platy jim příští rok znovu stoupnou
ilustrační foto | JOSEF VOSTÁREK / MAFRA / Profimedia

Počty i platy státních zaměstnanců by příští rok měly znovu stoupnout. Z návrhu státního rozpočtu, který sestavila dosavadní ministryně financí Alena Schillerová, vyplývá, že celkové výdaje na platy úředníků, vojáků, učitelů a dalších lidí pracujících pro stát poprvé překonají čtvrt bilionu korun.

Konkrétně se mají zvýšit na 252 miliard, což je o třináct miliard více než letos. Počet zaměstnanců by pak podle plánů odcházející vlády měl vzrůst o sedm tisíc. 

Zvyšující se počet lidí na výplatní listině státního rozpočtu nicméně není důsledkem zvětšujícího se úřednického aparátu: rozpočet pro příští rok počítá s přijetím téměř dvou tisíc vojáků a policistů a skoro pěti tisíc učitelů, což představuje prakticky celý přírůstek zaměstnanosti „na státním“.

Největší porci peněz by měl i napřesrok spolknout resort školství. Podle návrhu rozpočtu se v roce 2022 za platy učitelů a dalších pracovníků ve školství utratí přes 130 miliard. Druhý největší mzdový rozpočet má ministerstvo vnitra s více než 39 miliardami, na třetím místě je obrana, která vojákům i civilním zaměstnancům vyplatí dohromady skoro 19,5 miliardy.

Růst mzdové kapitoly státního rozpočtu se projevuje i v rychlém růstu průměrných výdělků. V letošním roce dosahoval průměrný plat ve státním sektoru 39,7 tisíce korun. Míru rozdavačnosti Babiše a jeho ministrů dokazuje i skutečnost, že od roku 2017 vzrostl celkem bezmála o šest tisíc. V příštím roce by se měl přehoupnout přes hranici 41 tisíc korun měsíčně.

Babišova vláda se v každém případě do historie zapíše jako jedna z nejštědřejších. Kromě masivního navyšování důchodů zvyšovala také platy a od roku 2017 do letoška nabobtnal rozpočet v kolonce mzdových nákladů o 77 miliard. Na výši částky se kromě přidávání podepsal i rostoucí počet státních zaměstnanců – za stejnou dobu jich přibylo 37 tisíc.

Nová vláda už dříve avizovala, že by na platech ráda výrazně ušetřila. Loni v rámci pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu například zástupci ODS chtěli platy seškrtat celkem o 16,8 miliardy korun. Dodnes nicméně není jasné, jak toho koalice dosáhne, pokud chce dodržet slib a nesnižovat platy.