Stát objednal dezinfekce a ubrousky za desítky milionů

Ministerstvu průmyslu se podařilo u výrobců sehnat celkem 214 tisíc litrů dezinfekčních prostředků a 78 tisíc kusů hygienických ubrousků na ruce. Ty by firmy měly dodat nejpozději do konce měsíce.

Stát objednal dezinfekce a ubrousky za desítky milionů
Dezinfekce - ilustrační foto | Profimedia.cz

Spolu s vyhlášením nouzového stavu se resort vedený ministrem Karlem Havlíčkem stalo místem zodpovědným za centrální nákup dezinfekčních prostředků pro státní sféru či veřejnou dopravu. Z údajů zveřejněných v registru smluv vyplývá, že ministerstvo doposud objednalo dezinfekci za celkem 57 milionů korun.

Největší objednávku se zavázala dodat společnost Cormen z Bystřice nad Pernštejnem, která ministerstvu doručí virucidní prostředky na ruce Isolda za celkem 42,7 milionů. Nejmenší zakázka v hodnotě 145 tisíc naopak připadá na pražského dodavatele hygienických ubrousků Medived International.

Nemálo ostatních výrobců připravuje dodávky Anti-Covid. Uvedení prostředku podle receptury Světové zdravotnické organizace (WHO) na trh posvětilo ministerstvo zdravotnictví teprve ve čtvrtek.

Výrobci mohou stát zásobovat Anti-Covidem díky surovinám darovaným společností Ethanol Energy. Jak upozorňuje ministerstvo průmyslu v dodavatelských smlouvách velkými písmeny, etylalkohol či glycerin poskytla firma státu ZDARMA. Výrobce biopaliv spadá do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní