Starosti se starostou

Michalika je docela škoda, protože navržená vláda jinak kandidáty s bůhvíjakou ekonomickou erudicí neoplývá

Rychlý konec ministerského kandidáta Věslava Michalika ze STAN den předtím, než prezident jmenoval premiérem Petra Fialu, ukazuje, že vládu na cestě k moci mohou potkat i jiné trable než svéhlavý Miloš Zeman se svéráznou interpretací ústavy. A až dojde na první schůzi ve Strakovce, taky nebude dvakrát klid.

Že budou problémy s Piráty, s tím asi počítal každý, ale že zatápět začnou ještě před nimi Starostové, čekal asi málokdo. Přitom by to až tak překvapovat nemělo. Lidé, kteří excelují v komunální politice, obvykle nemívají k byznysu daleko. Jde většinou o organizačně schopné lidi se značnými sociálními schopnostmi, kteří už někde pracovně uspěli, umějí vydělávat peníze a v určitém okamžiku jim začalo vadit, jak to u nich za plotem nefunguje, a rozhodli se s tím něco dělat.

Komu to vadí

Na tom není nic odsouzeníhodného. Je však nepopiratelný fakt, že jsme byli v minulých letech svědky štvanice policistů a státních žalobců na mnoho komunálních politiků. Jakkoli se ve většině případů nakonec před soudem po mnohaletém šikanování ukázala nevina stíhaných politiků. Symbolem tohoto osudu komunálního politika je liberecký hejtman Martin Půta. Už více než šest let je souzen pro podezření z korupce a teď se jeho případ opět posuzuje od samého začátku. Co si o tom myslí liberecká veřejnost, asi nejlépe říká fakt, že hejtman volby vyhrál už třikrát a naposledy s výraznou převahou.

Michalik je Půtovi podobný přinejmenším v popularitě mezi svými břežanskými spoluobčany, pro něž také odvedl kus viditelné práce. Jenže je to rovněž původem investiční bankéř, který se v polovině první dekády tohoto století zhlédl ve fotovoltaice. Aby se jako investiční bankéř nezhlédl. Ani to, že své aktivity zaparkoval na Kypru s podstatně přívětivějším přístupem ke zdaňování výnosů z kapitálu nemůže překvapit. Tyto offshorové schránky používají u nás tisíce podnikatelů. A činí tak zcela legálně.

Klacek na Babiše

Jenže se to blbě vysvětluje voličům, když předtím tlučete po hlavě Andreje Babiše jeho nemovitostmi na Riviéře nakoupenými prostřednictvím skořápek v daňových rájích. Z tohoto pohledu je spíš od vedení Starostů nepochopitelné, že vůbec s Michalikem jako kandidátem na ministra přišlo. Navíc podle dostupných informací o jeho byznysu věděli už od roku 2010.

Objektivně vzato je to škoda, protože navržená vláda, stejně jako řada vlád předchozích, ministerskými kandidáty s nějakou respektovatelnou ekonomickou erudicí neoplývá. Přitom by měla, protože bude řešit extrémně komplikovanou ekonomickou situaci země a dobří poradci jsou sice fajn a pomohou, ale musí radit někomu, kdo chápe smysl těch rad a má sílu je politicky prosadit.

Především však podobné excesy mohou oslabovat soudržnost koalice, kterou prezident Zeman hodlá evidentně zkoušet několik příštích týdnů. A jak ukazuje neodbytné šťouchání Pirátů do budoucího ministra spravedlnosti Pavla Blažka, nemusí s tím mít až tak velkou práci.