Ministr má být politik

Když se vzdal ministerské kandidatury Věslav Michalik kvůli svému solárnímu byznysu, provozovanému přes kyperské nádraží, konstatovaly některé komentáře, že vláda přišla o nejkompetentnějšího ministra

Ministr má být politik
Jozef Síkela | STAN

Nicméně ve STAN se pochlapili a bryskně dodali na ministerstvo průmyslu více než dostatečnou náhradu – Jozefa Síkelu, který platí v českém bankovnictví za těžkou váhu.

Průmyslníci asi nad bankéřem moc jásat nebudou, ale v neklidných dobách je dobře, že zrovna na ministerstvu průmyslu bude člověk, který rozumí řízení rizik a hrozbám, které pro finanční zdraví firem znamenají politická rozhodnutí.

Velmi podstatné ale je, aby se Síkela byl schopen na formulaci těchto rozhodnutí zásadně podílet a prosazovat je. V Česku populární teze o vládě odborníků je totiž v principu nesprávná. Odborníků by mělo být plné ministerstvo, úkolovat je však má politický ministr prosazující program, s nímž ho voliči vynesli k moci. Že si ekonomický ministr nemá plést aktiva a pasiva, pak v tomto směru není nějaká odbornost.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit