Spálená pole nahrávají Ukrajincům

Ukrajinská armáda během minulého týdne mírně pokročila v jednom z klíčových střetů s Rusy na jižní frontě, u města Tokmak

Spálená pole nahrávají Ukrajincům
ilustrační foto | Profimedia.cz

K průchodu zaminovanými poli u obce Novoprokopivka jí pomohl nový taktický krok: je třeba pole spálit, aby řidiči vozidel viděli nastražené miny, mohli se jim vyhýbat, a šetřili tak protiminové vybavení. Ukrajincům se tím zřejmě podařilo připravit půdu pro nasazení pěchoty.

Na Krymu, jenž je stále konečným cílem ukrajinského bojového úsilí, zničily střely americké výroby Storm Shadow ponorku jménem Rostov na Donu a výsadkovou loď Minsk. Nizozemská výzkumná skupina Oryx, jež pracuje s informacemi z otevřených zdrojů, potvrdila, že Minsk utrpěl škody vylučující rychlou opravu (byť ruská strana trvá na opaku).

Na druhé straně deník The New York Times přinesl zprávu z Pentagonu, po­dle níž se Moskvě daří obcházet sankce natolik účinně, že vyrábí více munice, než kolik dovolovala její předválečná kapacita. Klíčové komponenty dovážejí Rusové ilegálně přes Turecko a Arménii. Kromě toho prezident Vladimir Putin ochotně podstoupil mezinárodní ponížení a nechal se fotografovat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s nímž se krátce setkal ve Vladivostoku. Podle všeho se oba vzácní mužové dohodli právě na dodávkách zbraní z KLDR do Ruska.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit