Sny malých. Orbán provokoval šálou s Velkým Maďarskem

Od Trianonské smlouvy, kterou se Maďarsko vzdalo významné části území, už sice uplynulo 102 let, ovšem pan Velkomaďar dál sní svůj velkomaďarský sen.

Sny malých. Orbán provokoval šálou s Velkým Maďarskem
Maďarský premiér Viktor Orbán | foto Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán se na nedělní přátelský fotbalový zápas s Řeckem vyzdobil šálou, na níž byly místo Maďarska vymalovány Uhry z doby před první světovou válkou. Tedy Velké Maďarsko, jehož součástí bylo Slovensko a které obsahovalo větší či menší části jiných dnes nezávislých států – Chorvatska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny, Rakouska či Slovinska.

Není divu, že taková drzost naštve a že ji třeba slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer okomentoval slovy „hnus a humus“.

Od Trianonské smlouvy, kterou se Maďarsko všech řečených území vzdalo, už sice uplynulo 102 let, ovšem pan Velkomaďar dál sní svůj velkomaďarský sen.

Maďarský premiér Viktor Orbán se na nedělní přátelský fotbalový zápas s Řeckem vyzdobil šálou, na níž byly místo Maďarska vymalovány Uhry z doby před první světovou válkou, tedy Velké Maďarsko.

Jenže podobný sen snili v průběhu 19. a 20. století na Balkáně (a tam Orbán nesporně patří) snad všechny národy a všichni nacionalističtí politikové.

Kdyby se plocha všech těch Velkých Maďarsek, Velkých Bulharsek, Velkých Rumunsek, Velkých Srbsek, Velkých Chorvatsek, Velkých Albánií, Velkých Řecek a Velkých Turecek sečetla, byl by Balkán největším poloostrovem světa.

Jenže není, je docela malý. A malý je i Orbán se svými omezenými sny. A nic na tom nemění ani fakt, že Maďaři Řeky během onoho vzpomínaného nedělního zápasu pokořili 2:1. Koneckonců koho by to zajímalo, když ti nejlepší teď hrají na mistrovství světa v Kataru.

Skoro to vypadá, jako by se Orbán rozhodl zařídit podle staré, zprofanované básničky Jiřího Wolkera: „Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě.“