Maďarsko šetří aneb Co je i na populistu Orbánova střihu příliš

Po letech rozpočtového populismu šlapou Maďaři na brzdu a začínají mohutně škrtat.

Maďarsko šetří aneb Co je i na populistu Orbánova střihu příliš
Dlouholetý předseda strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán platí za jednoho z velmistrů populismu | foto Shutterstock.com

Dlouholetý předseda strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán platí za jednoho z velmistrů populismu. I takoví politici však mohou narazit na finanční limity svého stylu vládnutí. Po Orbánově vítězství v dubnových parlamentních volbách, které bylo „určitě vidět z Bruselu, ale možná i z Měsíce“, přichází čas přistát na zemi.

Se slibem, že zachová léta zastropované ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, udržel Orbán moc a vybojoval pátou rundu vládnutí, zvlášť když k nim ještě přihodil nové maximální povolené ceny pohonných hmot a šesti druhů základních potravin.

Teď nastává obrat. Od příštího měsíce budou muset Maďaři, kteří překročí průměrnou spotřebu, vypočtenou na 210 kilowatthodin měsíčně u elektřiny a 144 krychlových metrů v případě zemního plynu, za každou dodatečnou kilowatthodinu a kubík platit aktuální tržní ceny. Jde o jedno z opatření vládního úsporného balíčku, k němuž byla vláda přinucena padajícím kurzem forintu, neúnosně vysokými deficity rozpočtu a obchodní bilance a perspektivou energetické krize v nadcházející zimě.

Živnostníci už budou muset prodávat pouze spotřebitelské veřejnosti, pokud budou chtít využívat oblíbený speciální režim paušální daně, známý pod zkratkou KATA, v němž platilo daně i sociální a zdravotní pojištění asi 450 tisíc

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit