Snesitelná lehkost bobtnání

Co smí, co musí a co by centrální banky rozhodně neměly.

Snesitelná lehkost bobtnání
ČNB, ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Kde jsou ty časy, kdy nikdo z běžných smrtelníků neměl ani potuchy, co je kvantitativní uvolňování. Tenkrát si ani mnozí centrální bankéři nedovedli představit, že by základní měnově politické sazby mohly klesnout k nule a stáli před výběrem: buď se podívat dovnitř deflační spirály, která ničí dlužníky a dřív nebo později dopadne i na jejich věřitele a zaměstnanost, nebo zkusit něco dlouho nevídaného. Volba byla mezi negativním úrokem, nákupem cenných papírů (od těch dlouhodobých vládních až po firemní bondy a deriváty) a zavedením kurzového závazku. 

První možnost se líbí dlužníkům, protože to je splněný sen feldkuráta Katze o nekončícím utrácení při současně klesajícím dluhu. Opačně se k tomu staví střadatelé, zvlášť ti malí – negativnímu úročení svých vkladů mohou čelit tím nejjednodušším způsobem: peníze vyberou a nacpou do matrace (ti opatrnější pak do bezpečnostní schránky). 

Druhou variantu nakonec praktikovaly všechny velké centrální banky, počínaje Bank of Japan, která si to vyzkoušela v předstihu už od března 2001. Za finanční krize ji od listopadu 2008 následoval americký Fed (podobnou politiku ovšem zkoušel už ve 30. letech minulého století) a posléze se přidala i Evropská centrální banka a další. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit