Sebevražda na Temži. Trussová svedla nemožné – začala hůř, než Johnson skončil

Kdo umí vládnout Británii hůř než Boris Johnson? Liz Trussová a její ministr financí dosáhli na vzdálenou metu během deseti dnů

Sebevražda na Temži. Trussová svedla nemožné – začala hůř, než Johnson skončil
Na začátku října se konzervativci sjeli do Birminghamu a Liz Trussová měla upevnit svou pozici v čele strany. Místo toho defenzivně opakovala, že kritikům neustoupí. | foto Profimedia.cz

Kdo má smysl pro absurdní humor, přišel si na přelomu září a října v Británii na své. Hlavní role nevídaného představení obsadili ministerská předsedkyně Liz Trussová a její ministr financí Kwasi Kwarteng. Vedlejších rolí se ujali jejich kritici, což je termín, pod nějž se tentokrát vejdou jejich kolegové z kabinetu, partajní souvěrci z Konzervativní strany, labouristická opozice, centrální banka, firmy velké i malé, chudí voliči, (někteří) bohatí voliči, Mezinárodní měnový fond, Evropská unie – na koho si vzpomenete.

Liz Trussová se do skromného sídla v Downing Street nastěhovala po Borisi Johnsonovi na začátku září v nezáviděníhodné pozici. Celkem vzato o ni v nejvyšší volené funkci v zemi nikdo nestál; jen shoda okolností v podobě podivuhodných pravidel britské politické scény ji vynesla až na vrchol – na chvíli.

Když Johnson kabinet opustil, mnoho Britů si oddechlo. Necelé tři roky pod jeho vedením byly superchaotické, když to řekneme zdvořile. Trussová po něm převzala správu věcí veřejných v době, kdy dlouhodobý problém číslo jedna (následky opuštění Evropské unie) uvolnil místo problému krátkodobě ještě palčivějšímu – inflaci, která hrozila uvrhnout značnou část tamní populace do chudoby.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit