Rusko: Nadávat na „hákové Z“ je zakázáno

V Jekatěrinburgu soudí sedmapadesátiletého muže za to, že (prý) urazil a napadl školáka, který na čepici nosil symbol „speciální vojenské operace“ – písmeno „Z“.

Rusko: Nadávat na „hákové Z“ je zakázáno
Symbolem Z Rusové označují „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině | foto Profimedia.cz

Písmeno „Z“ se v Evropě po ruském vpádu na Ukrajinu stalo rodným bratrem hákového kříže, za jehož nošení hrozí trestní stíhání kvůli popírání, zpochybňování a schvalování genocidia. V Rusku na to ovšem jdou úplně obráceně a tamní autoritativní režim si na svůj „hákáč“, který je symbolem „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, nenechá sáhnout.

Přesvědčil se o tom – a zjevně ještě přesvědčí – sedmapadesátiletý inženýr a invalida třetího stupně (v ruské klasifikaci to znamená lehčí až střední postižení) Alexandr Něustrojev z Jekatěrinburgu, který údajně napadl a urazil školáka kvůli tomu, že měl na čepici zmíněné písmeno „Z“.

Zpočátku to vypadalo, že Něustrojev vyvázne s pokutou, ovšem po pondělním jednání Leninského okresního soudu v Jekatěrinburgu, o němž informovala ruská státní agentura RIA Novosti, může nakonec skončit za mřížemi. Dodejme, že Leninský okresní soud není legrace a skutečně existuje.

Inženýr chuligánem

K incidentu, při němž měl Něustrojev kvůli čepici s „hákovým Z“ údajně popadnout za ruku jedenáctiletého chlapce a nadávat vyhrožovat mu, došlo letos v dubnu na ulici uralského velkoměsta Jekatěrinburgu. Matka chlapce věc oznámila a policie poté Něustrojeva zadržela.

Úřady věc zpočátku řešily jako správní delikt drobného chuligánství, ovšem poté, jak píše agentura RIA Novosti, případ na základě „silného ohlasu veřejnosti“ překvalifikovaly na trestný čin chuligánství s použitím násilí „z důvodů politické, ideologické, rasové, národnostní nebo náboženské nenávisti či zášti“. A za to už Něustrojevovi hrozí až pětileté vězení.

Zmíněný Leninský okresní soud věc přesto počátkem června odložil a Něustrojevovi uložil pouze pokutu ve výši sedmi tisíc rublů (zhruba 1670 korun). Prokurátor se však odvolal k nadřízenému soudu v Čeljabinsku, který rozhodnutí zrušil a věc vrátil zpět Leninskému okresnímu soudu v Jekatěrinburgu.

Ten se případem podruhé zabýval v pondělí 23. října a výsledek je následující: soud zrušil návrh vyšetřovatele na odložení věci a uložení pokuty a případ vrátil policii zpět k došetření. Podle Něustrojevova advokáta je rozhodnutí ještě třeba vyhodnotit, ovšem pokutou to rozhodně v budoucnu skončit nemusí.