Rusku roste nová politická hvězda: vysloužilý zápasník MMA Jeff Monson

Putinovi dělají stafáž zápasníci a herci. Za Stalina a stalinismus se bili nobelisté a jiní slavní spisovatelé: Shaw, Rolland, Feuchtwanger a Barbusse.

Rusku roste nová politická hvězda: vysloužilý zápasník MMA Jeff Monson
Bojovník MMA a imigrant z USA Jeff Monson se stal poslancem parlamentu v Baškortostánu (Baškirské republice) za Putinovo Jednotné Rusko | foto Profimedia.cz

V Rusku se rodí další politik celonárodní úrovně. Je jím bojovník MMA a imigrant ze Spojených států Jeff Monson. Před dvěma týdny se Monson stal poslancem parlamentu v Baškortostánu (Baškirské republice) za Putinovo Jednotné Rusko a nyní prozradil, že tím jeho politická kariéra ani zdaleka nekončí.

„Do politiky jsem vstoupil, abych pomáhal lidem a rozvíjel zemi. Nyní mě zvolili v Baškortostánu a již jsem představil svůj osmibodový plán. Za tři roky plánuji postoupit do Státní dumy. To mi pomůže ještě efektivněji pomáhat lidem v celém Rusku,“ odhalil dvaapadesátiletý Monson své plány ruskému serveru Sport24.ru.

Velké východní volání

Monson se narodil roku 1971 v americké Minnesotě. Proslul jako boxer, a především jako zápasník MMA. Na vrcholu byl v prvních letech nového tisíciletí, kdy zápasil v nejprestižnější organizaci smíšených bojových umění UFC, a roku 2006 dokonce málem vybojoval titul v těžké váze. 

Přání stát se Rusem vyjádřil už před deseti lety. Roku 2018 pak přijal ruské občanství, vstoupil do strany Jednotné Rusko a stal se obecním zastupitelem v Krasnogorsku (stotisícové město na západním okraji Moskvy). Letos v únoru se vzdal amerického občanství a od té doby je „čistokrevným“ Rusem. 

Monson není jedinou veřejně známou osobou, která přijala ruské občanství. Zdaleka nejznámějším Putinovým úlovkem byl svého času francouzský herec Gérard Depardieu (svou zemi opustil po zavedení milionářské daně), který však loni přijal občanství Spojených arabských emirátů.

Volání z východu kromě něj vyslyšel třeba mistr aikida a herec (dejme tomu) Steven Seagal a docela nedávno také někdejší rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová (ta v Rusku žije a pracuje, ale občanství zatím nepřijala).

Seagal vs. Feuchtwanger

Dělání stafáže východním diktátorům má na Západě bohatou tradici. Nyní Kremlu poklonkují herci a zápasníci, zato před druhou světovou válkou patřili mezi Stalinovy užitečné idioty přední evropští intelektuálové: například nobelisté George Bernard Shaw a Romain Rolland či slavní spisovatelé Lion Feuchtwanger a Henri Barbusse.