Ruská válka: Dagestánci šli na frontě proti Čečencům. Po potyčce zůstalo dvacet mrtvých

Na ukrajinské frontě došlo mezi jednotkami ruské armády k ostré konfrontaci. Na jedné straně byli Čečenci, na druhé Dagestánci. Vojáci proti sobě použili nože, pušky, granáty i granátomety. Konflikt skončil krvavou lázní.

Ruská válka: Dagestánci šli na frontě proti Čečencům. Po potyčce zůstalo dvacet mrtvých
Čečenští bojovníci během války na Ukrajině, ilustrační foto | Profimedia.cz

Během víkendu došlo k ozbrojenému konfliktu mezi jednotlivými složkami ruské armády. Roztržka vznikla mezi čečenskými a dagestánskými jednotkami. Informovalo o tom ukrajinské Centrum národního odporu.

K smrtícímu konfliktu, po kterém zůstalo dvacet mrtvých vojáků, mělo dojít v Rusy okupovaném městečku Mychajlivka (před válkou zde žilo dvanáct tisíc obyvatel) v Záporožské oblasti, které leží jižně od zničené Kachovské přehrady a severně od Melitopolu.

Do ozbrojené konfrontace byly zapojeny čečenské síly, které věrně slouží prostřednictvím Ramzana Kadyrova Putinovu režimu, a jednotka z Dagestánu. Obě kavkazské republiky spolu v rámci Ruské federace sousedí, ale panuje mezi nimi velká rivalita. Čečensko se pokusilo v roce 1999 část Dagestánu obsadit a začala druhá čečenská válka, jež trvala deset let.

Ukrajinské Centrum národního odporu, které působí jako podzemní hnutí na Ruskem okupovaných územích, doplnilo, že konflikt vznikl tím, že do Mychajlivky přijel ruský televizní štáb natáčet propagandistickou reportáž o „velkém přínosu“ vysoce postaveného čečenského funkcionáře Kadyrovovy administrativy na okupovaných územích.

Ve večerních hodinách došlo v oblasti parku v centru města ke slovní výměně názorů mezi kadyrovci a Dagestánci z různých jednotek ruské okupační armády. Jeden z vojáků posléze začal střílet do vzduchu z automatu, další utrpěl „četná bodná zranění neslučitelná se životem“, informovali ukrajinští partyzáni

Následně se strhla přestřelka za použití granátometů GP-25, ručních granátů a automatických zbraní. Výhru měli slavit Dagestánci, nicméně mrtví byli na obou stranách. Celkem bylo zabito dvacet vojáků a další čtyři desítky byly zraněny. Velitel Čečenců v hodnosti plukovníka měl být za trest poslán do první bojové linie na frontě. 

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vystupuje během války jako věrný Putinův spojenec. V minulých měsících nicméně veřejně kritizoval, podobně jako Jevgenij Prigožin, vedení ruské armády za nepříznivý průběh války na Ukrajině. 

Světová média zaujala minulý měsíc zpráva, že byl zabit jeden z velitelů speciálních čečenských jednotek Achmat Jevgenij Pisarenko, jenž měl padnout během bojů na Donbasu.