Profesor Chaos & Generál Zmatek

Babišova vláda stvořila dokonalý legislativní chaos. Opatření se přijímají zbrkle a nekoncepčně. Iluze už dávno ztratili i někteří členové Legislativní rady vlády.

Profesor Chaos & Generál Zmatek
Neschopnost vlády sepsat a prosadit smysluplnou legislativu má okamžitý a krátkodobý dopad, který vidíme všude kolem sebe: čím dál tím menší ochotu lidí dodržovat opatření. | Profimedia.cz

Čínská chřipka nám dá dříve či později pokoj. Ještě dlouho po jejím skončení se ale budeme potýkat s epidemií právní nejistoty, kterou vyvolala. Legislativní chaos korunovala vláda 14. února, když – poté co ve sněmovně ztratila většinu a nedokázala prosadit prodloužení nouzového stavu – vyhlásila „nouzový nouzový stav“. Naprostá většina ústavních právníků i členů Legislativní rady vlády považuje takový postup za protiústavní a Česká advokátní komora to rovnou označila za „ignorování podstaty parlamentní demokracie“.

Hned v pondělí kvůli tomu k Ústavnímu soudu dorazila první stížnost, žaloba na postup vlády kromě toho přistála u pražského městského soudu a advokát Petr Němec podal na její členy trestní oznámení.

Ona „trapná neděle“ je ovšem jen vyvrcholením mnohem delšího – ale stejně trapného – legislativního účinkování Babišovy vlády. Stačí se zeptat právníků, kteří mají s vládní legislativou co do činění. „Pro mě je nepochopitelné, že v tom žijeme už skoro rok a pořád se to šije na koleni,“ říká dlouholetý člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška. „Dokázal jsem to pochopit loni v březnu, když se ale situace přes léto uklidnila, mohly se připravit varianty, mohly se dopředu sepsat a prodiskutovat. Přijde mi jako z jiného světa, že se to nedělá,“ dodává.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit