Proč jsou protesty proti Babišovi zbytečné a k ničemu dobrému nevedou

Jako při jiných návštěvách Andreje Babiše v regionech i jeho pondělní zastávka ve městě Brně budila vášně. Přes stovku odpůrců nebylo možné nevidět a neslyšet. Škoda že řadu jejich racionálních argumentů, proč Babiše nevolit prezidentem, utopily vulgarity, neschopnost naslouchat a vzájemné napadání kohokoli, kdo má odlišný názor.

Proč jsou protesty proti Babišovi zbytečné a k ničemu dobrému nevedou
Předvolební mítink Andreje Babiše v Brně 23. ledna | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Oproti předchozí zastávce v Jablonci se v Brně Andreji Babišovi dostalo vlídnějšího přivítání. Zatímco jablonecké náměstí dříve obsadili odpůrci, a kandidát na prezidenta tak i z bezpečnostních důvodů volil ústupovou variantu, v Brně měli jasnou převahu jeho příznivci, přišlo jich přes dva tisíce. Jenže odpůrců také nebylo málo – odhadem přes stovku. A svůj početní handicap dokázali nahradit hlasitostí, úderností a schopností dostat podporovatele Andreje Babiše do varu prakticky po několika slovech.

I když tedy Andrej Babiš slovy své kampaně šíří a podporuje mír, jeho mítinky chvilkami připomínají válku v ulicích. Jeden z pozorných novinářů z Novinky.cz zahlédl, jak na odpůrce Andreje Babiše letěl prejt, který se na mítinku rozdával spolu s punčem nebo klobáskami. Já zahlédl jen ostré výměny názorů, které odpovídaly spíše hospodským hádkám, než rozumnou diskusi občanů před volbou hlavy státu, kde by padaly jak klady, tak zápory dvou finalistů prezidentských voleb. 

„Hovado Babiš, brzy se ho zbavíš!“ volal tak například jeden z mladíků, který se autorovi textu představil jako student politologie z místní Masarykovy univerzity. Jeden ze seniorů, opatřený plackou „Proto Babiš“, po několika minutách opakovaný slogan přestal snášet a po mladém politologovi hodil do kuličky zmuchlaný ubrousek umaštěný od klobásy. „Příště to bude bomba. To až zvolíte toho válečného štváče Pavla,“ zvolal senior a od hloučku podporovatelů sklidil potlesk.

Jenže taková „bomba“ vedla k tomu, že odpůrci zvýšili kadenci urážek a rovněž hlasitost. Nikdo nepřesvědčil nikoho k ničemu, voliči Babiše ho budou volit dát, odpůrci dají hlas protikandidátovi. Létaly urážky, včetně těch velmi vulgárních. Jako zajímavý moment by se však dal označil ten, kdy jsem obě nejbližší skupinky požádal, zda by se k sobě nemohly chvíli chovat slušně. Na malý okamžik zavládla svornost, to když mě bleskově poslali do p*dele jak příznivci, tak odpůrci Babiše.

Prezidentská volba svým provedením bohužel vede k tomu, že polarizuje společnost. Přímou volbu tak, jak je nastavená, kritizují mnozí politologové, sociologové, psychologové. Volba v ústavě nepříliš významné figury rozkládá přátelství, rodiny, pracovní kolektivy. A je vidět, že když se příznivci obou táborů setkají na jednom místě, emoce dostanou přednost před rozumem. Andrej Babiš například v Brně prohlásil, že chce vést slušnou kampaň.

Andrej Babiš v Brně

Pak ale útočil na vládu, která je podle něj nekompetentní. Dav odpůrců na to reagoval hlasitým provoláním „Táhni z Brna!“, „Hovado“ a „StB.“ Ono „StB“ nejhlasitěji volali zejména velmi mladí lidé, na první pohled studenti střední, případně vysoké školy. Když jedna ze seniorek k jedné velmi hlasité skupince „AntiStB“ dorazila a zeptala se, kolik jich ono období zažilo, jejich zástupce rezolutně odvětil: „Tady jste špatně, klobásy se rozdávají támhle u stánku.“

I zde jsem se zeptal, zda by nebylo od věci snažit se vyslechnout toho druhého. „To nemá smysl. Kdybychom se tu hádali hodinu, ti lidi ho stejně za kus koblihy a salámu půjdou volit. Raději svou energii vložím do toho, aby ten šmejd slyšel, že ho tu, kur*a, nechceme,“ odpověděl muž.

Najít společnou řeč bude pro příznivce obou prezidentských kandidátů velmi těžké. Spousta voličů Andreje Babiše na mítinku neztratila nervy a do hádek se nezapojovala. Mezi sebou si však říkali, že nechápou, proč někdo narušuje setkání jejich kandidáta s příznivci. „Minulý týden tu byl Petr Pavel, měl plné náměstí. Nešli jsme tam a nenarušovali to. Ani by mě to nenapadlo. Přitom je nás taky hodně, mohli jsme tam jít. Ale neudělali jsme to,“ zaznívalo v různých podobách od fanoušků expremiéra.

Když jsem toto reprodukoval v hloučku odpůrců, názor na to měli jasný: „Proti Pavlovi nemá kdo proč protestovat. To Babiš tu šíří jed, nenávist a je to ohrožení demokracie,“ reagoval jeden z mladíků, který si na protest přinesl transparent „Vyfič z Brna“ a píšťalku.

Již nyní je jasné, že ať vyhraje kterýkoli z prezidentských kandidátů, klima ve společnosti to nezlepší. Ať bude v sobotu slavit Andrej Babiš, nebo Petr Pavel, my všichni, tedy zbytek, jsme z tohoto souboje vyšli jako poražení. Prezidentská volba 2023 totiž jen potvrdila, že spolu neumíme či nechceme komunikovat. A že vzájemný respekt se tak nějak vytratil.