Cynický darebák, nebo klaun jakešovského střihu? Babiš udělal ostudu mezinárodních rozměrů

Andrej Babiš svými výroky o zradě našich spojenců zostudil nejen sebe, ale celé Česko.

Cynický darebák, nebo klaun jakešovského střihu? Babiš udělal ostudu mezinárodních rozměrů
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

Andrej Babiš překročil veškeré meze slušnosti a vydal se na cestu zrady našich spojenců a nejsprostšího populismu. Jeho skandální výrok, že by v případě hypotetického napadení Polska či Pobaltí odmítl vyslat české vojáky na pomoc, je nejen ostuda pro nás pro všechny, ale zároveň ohrožení naší bezpečnosti. NATO tu primárně není od toho, aby válčilo, ale aby – svou ve světě bezprecedentní silou a jednotou – odstrašovalo. A přihlouplé výroky podobného ražení tuto schopnost odstrašovat rozleptávají.

Babiš navíc není jen kandidátem na prezidenta, ale také předsedou relevantní a dlouhodobě nejsilnější české politické strany. Je to člověk, který má reálnou šanci, že se nejpozději do roku 2024 stane premiérem (pokud ho tedy letos mine prezidentské křeslo).

Člověk, který může být už brzy opět nejsilnějším hybatelem české politiky. Hloupé řeči takovýchto lidí se mají tendenci šířit rychle, a tak Babišův výrok již včera překročil české hranice. Logicky se mu dostalo největší pozornosti v „obětovaném“ Polsku (třeba tady nebo tady) a Pobaltí (tady), ale psalo se o něm i jinde po Evropě.

Babiš sice na Twitteru svá předchozí vyjádření – slovy: „Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata.“ – rychle zrelativizoval, jenže má to své mouchy.

Zaprvé o smyslu jeho původního výroku není pochyb a jeho „určitě ne“ na otázku, jestli by opravdu zradil naše spojence, zaznělo hned několikrát. Zadruhé váha takové dodatečné korekce na Twitteru se ani omylem nerovná váze toho, co prve řekl v České televizi: škoda navíc už vznikla a Babišovy zrádcovské řeči se vítězně rozletěly po světě.

Na každém je teď, aby si vybral: Je Andrej Babiš cynický darebák, který kvůli vítězství v prezidentských volbách klidně pošle spojence k čertu, nebo hlupák „jakešovského střihu“, kterého by jeho marketingový tým neměl nechat samotného otevřít ústa? 

Bohužel, nejspíš je pravda obojí.