Pohraničníkův sen

Socha velebí pohraničníky, kteří na železné oponě zabíjeli lidi.

Pohraničníkův sen
Při překonávání železné hranice zemřelo, tedy bylo zastřeleno, roztrháno psy nebo utonulo, odhadem 260 až 320 lidí. | Profimedia.cz

Je to 35 let, co českoslovenští pohraničníci zabili bavorského turistu Johanna Dicka. Spletli si ho s polským občanem, který se pokoušel překonat železnou oponu a utéct před komunistickým režimem do západního Německa. Několik dní po tomto výročí vztyčili na soukromém pozemku v krušnohorském Cínovci bývalí důstojníci Pohraniční stráže, kteří se sdružují v organizaci Klub českého pohraničí, sochu pohraničníka. Ozbrojený voják se psem ale odkazuje k jinému datu: před sedmdesáti lety, v roce 1951, byl přijat zákon o ochraně hranic.

Spolu s ním vznikla i Pohraniční stráž, jejíž příslušníci zastřelili více než sto lidí, kteří se pokusili uprchnout do svobodného světa. Čechy, Slováky, ale třeba také Poláky, občany NDR, a dokonce i západní Němce, kteří se právě pohybovali nedaleko od „čáry“. Nejznámější je právě případ bavorského turisty Johanna Dicka, jenž si v září 1986 vyšel do horských lesů poblíž hranice s Československem. Důchodce si předsevzal, že projde celou oblast severovýchodního Bavorska. Rozstříhal si mapu a pak losoval, kam se vydá.

Ve stejný den se však na témže místě pokusili dva polští občané o přechod do Německa. Pohraničníci se domnívali, že Dick je jedním z nich, a začali na něj střílet – ačkoli už byli asi 200 metrů na území Německa. Těžce zraněného muže pak odnesli do Československa, kde při převozu do nemocnice zemřel. Až poté zjistili, že jde o Němce, a nikoli o Poláka.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit