Plodný rok ekonomických nesmyslů: Co řekli Babiš, Nerudová či Lagardeová?

Stejně jako každý rok i loni na konci prosince vyhlásil Liberální institut nominace na cenu Bludného balvanu ekonomie – soutěže o nejbizarnější výrok politiků a dalších veřejných postav na ekonomická témata

Plodný rok ekonomických nesmyslů: Co řekli Babiš, Nerudová či Lagardeová?
Andrej Babiš | Profimedia.cz

Loňský rok byl plný turbulencí a nejistot a i díky tomu jsou některé z citátů opravdu pikantní.

Mezi favority autora tohoto sloupku patří Andrej Babiš, jinak též absolvent bratislavské Vysoké školy ekonomické. Ten se do výběru dostal hned dvěma výroky, za které by ho vyhodili i od zkoušky ze základů ekonomie. Prvním z nich prokázal neznalost měnové politiky, když prohlásil, že čím víc centrální banka zvyšuje úrokové sazby, tím víc stoupá inflace.

Ve druhém pak vyzýval vládu k zastropování cen pohonných hmot, tedy ke kroku, který by (jak potvrdil příklad Maďarska) nevyhnutelně vedl k nedostatku benzinu a nafty.

Dvěma nesmysly je v nominacích zastoupena i prezidentská kandidátka a ekonomka Danuše Nerudová. Za výrok o tom, že ekonomický model postavený na maximalizaci zisku má obrovská slabá místa, by ji možná pochválil nejeden socialista, nikoli ale skutečný ekonom. Neznalost či neschopnost pracovat s ekonomickými daty pak dokázala, když prohlásila, že lidé v roce 2022 kvůli inflaci zchudnou o dvacet procent.

Za zmínku jistě stojí i jediná zahraniční nominantka, šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která v jednom z rozhovorů pobavila odbornou veřejnost bezelstným prohlášením, že inflace v Evropské unii přišla „odnikud“. Kompletní seznam nominací najdete na webu Liberálního institutu. Která z nich by zvítězila u vás?