Pandemie posílila kyberzločince

Dvě české nemocnice loni téměř zkolabovaly kvůli útoku hackerů. Nejsou však jediné – Během pandemie čelí zvýšenému zájmu kyberzločinu i samosprávy a firmy

Pandemie posílila kyberzločince
Šéf NÚKIB Karel Řehka | Tomáš Novák týdeník HROT

Loňské kybernetické útoky na nemocnice v Benešově a Brně způsobily škody za více než sto milionů korun. Terčem hackerů, kteří jsou v době pandemie ještě aktivnější než jindy, je ale nejen oblast zdravotnictví. Minulý týden se odehrál také masivní útok na servery ministerstva práce a sociálních věcí, České správy sociálního zabezpečení nebo pražského magistrátu, prý naštěstí bez větších škod.

Vylepšit odolnost státních organizací před útoky přes internet má za úkol Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho šéf Karel Řehka ale upozorňuje, že dlouhá léta zanedbávanou oblast nelze napravit za pár měsíců. „Věc, která se neřeší 15 let, se za tři měsíce vyřešit nedá. Bude to postupný proces,“ tvrdí Řehka.

Velkým tématem loňského roku byla i kvůli dvěma kyberútokům v Česku bezpečnost nemocnic. Ale netýká se to jen jich – i některé firmy z kritické infrastruktury tvrdí, že útoky od začátku pandemie vzrostly o stovky procent. Jaké jsou vaše zkušenosti?

My se zaměřujeme hlavně na subjekty kritické infrastruktury a systémy, které jsou důležité pro fungování státu a bezpečí obyvatel. Neděláme jen to, ale je to naše primární zaměření. Čili naše statistiky vycházejí z tohoto sektoru. V každém případě nárůst během pandemie je skutečně skokový. Počty útoků rostly už i v minulých letech – s tím, jak se digitalizuje společnost, to logicky produkuje víc incidentů. Loni se k tomu přidal ještě přechod mnoha dalších lidí do online světa a mnohé organizace a firmy na to nebyly připravené.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit