Oxfordská univerzita pojmenuje profesuru filozofie po české Sekyra Foundation

Oxfordská univerzita po 400 letech přejmenuje profesuru filozofie, která dosud nesla jméno po filozofovi Thomasu Whiteovi, a zahrne do ní i jméno nadace Sekyra Foundation českého podnikatele Luďka Sekyry. Univerzita tím chce ocenit dlouhodobou finanční podporu nadace.

Oxfordská univerzita pojmenuje profesuru filozofie po české Sekyra Foundation

Whiteova profesura morální filozofie, kterou v roce 1621 ustanovil právě White, nyní ponese jméno Sekyrova a Whiteova profesura morální filozofie. Česká nadace Oxfordské univerzitě poskytla celkovou částku 100 milionů korun včetně přímého příspěvku na profesuru ve výši 2,8 milionu liber (přes 85 milionů korun).

Rektorka univerzity profesorka Louise Richardson k tomu dodává: „V Oxfordu jsme hrdí na dlouholeté vazby mezi našimi filosofy a Prahou, které sahají až do 14. a 15. století, kdy Jan Hus čerpal ze zakázaných děl Johna Wycliffa. Je skvělé, že po 400 letech své existence se profesura přejmenuje na Sekyra and White’s Professorship of Moral Philosophy.“ 

Držiteli oxfordské profesury filozofie a světově nejvýznamnějšího stolce morální filozofie byli přední britští filozofové a myslitelé, jako byl Edward Fulham, kaplan krále Karla II., či filozof Thomas Hill Green. Současným držitelem postu je Jeff McMahan. „Není nic výstižnějšího, co by charakterizovalo tradici a intelektuální excelenci, jež se nám vybaví při vyslovení jména Oxfordská univerzita, než profesura morální filosofie ustavená v roce 1621 Thomasem Whitem, která je nejstarším univerzitním stolcem filosofie,“ říká Luděk Sekyra, předseda správní rady nadace.

Oxfordskou univerzitu navštěvuje přibližně 21.000 studentů ze 160 zemí, přičemž 57 z nich je z České republiky. Historie vztahů mezi Oxfordskou univerzitou a Českem sahá až do 14. století. Intelektuál evropského formátu Vojtěch Raňkův z Ježova byl v polovině 14. století nejen rektorem Sorbonny, ale později byl činný právě i na Oxfordu. Založil nadaci na podporu českých studentů a ti pak přinesli učení oxfordského profesora Johna Wycliffa do Prahy. Na Oxfordu působil i Husův souputník Jeroným Pražský. Viklefovy myšlenky se staly ideovou inspirací husitského hnutí. V 15. století byl Petr Payne, další oxfordský učitel a principál St. Edmund’s Hall, přímým aktérem husitských reformních snah a později i hlavním diplomatem tohoto hnutí.