Ve službách církve

Karel Matyska je ostřílený byznysmen z východních Čech, spolumajitel několika firem s obraty ve stovkách milionů korun. Nyní ale v církevních službách staví na nohy Nemocnici svaté Alžběty, jednu z nejstarších v Praze

Ve službách církve
Podnikatel a manažer Karel Matyska stojí v čele Nemocnice sv. Alžběty na pražském Albertově od konce roku 2019. | Tomáš Novák týdeník HROT

Na širokých vzdušných chodbách je vidět, že jsou stovky let staré. Atmosféru starobylého kláštera a nemocnice z dávných časů narušuje snad jedině pozůstatek vánoční světélkující výzdoby, a zejména dvoumetrová plochá televize, stojící na chodbě uprostřed lůžkového oddělení. Ta v současnosti slouží k promítání filmů pacientům LDN a alespoň trochu jim zpříjemňuje život v situaci, kdy kvůli pandemii nemohou příbuzní chodit na návštěvy.

Nemocnice svaté Alžběty na Slupi na pražském Albertově je po Nemocnici Na Františku druhý nejstarší nepřetržitě fungující špitál v Praze, jenž brzy oslaví 300 let od svého založení. Propojují se tu různé epochy českých dějin, ale také rozdílné světy a příběhy. Rozlehlá budova obdélníkového tvaru s parkem uprostřed a v těsném sousedství kostela Panny Marie Sedmibolestné patří Konventu sester alžbětinek a nemocnici déle než rok provozuje firma Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi. Tu kontroluje společnost Curafides, kterou vlastní rovněž řeholní sestry. Ale ještě před dvěma lety, po krachu původního provozovatele nemocnice, o rozsáhlý areál v centru Prahy zápasilo několik vlivových skupin v čele s lidmi napojenými na mocného muže českého zdravotnictví, někdejšího náměstka na ministerstvu zdravotnictví a exposlance za ODS Marka Šnajdra.

Církev nemocnici nakonec uhájila a do jejího čela postavila zkušeného manažera Karla Matysku, který je zároveň ekonomickým expertem České biskupské konference a také jejím dvorním restrukturalizátorem, jenž se angažuje tam, kde je zrovna potřeba.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit