Očkování jako kouření v hospodě

Diskuze o očkování je starou známou diskuzí o osobní svobodě

Spory o očkování obnažily, jak celá krize kolem covidu dělí společnost silně politickou linkou trochu zjednodušeně na ty, kteří očekávají, že se o ně stát postará od kolébky po hrob (silně věřící rouškaři, kteří by nejraději, aby očkování bylo povinné pro všechny), a ty, pro které stát byl, je a vždy bude jen nutné zlo a za nejdůležitější považují osobní svobodu spojenou se schopností postarat se o sebe a své blízké (roušky na vylidněné ulici považují za šikanu a povinné očkování odmítají a ve vzdoru se ani sami nechtějí očkovat).

V normální situaci je toto dělení samozřejmé a normální politika udržuje mezi těmito dvěma pohledy na svět celkem zdravou rovnováhu. Epidemie ale tuto rovnováhu narušila, protože část populace má najednou pocit, že tu druhou musí zachránit, ať o to stojí, nebo ne. Přitom očkování proti čínské chřipce je zcela nepochybně otázkou osobní volby a z rizikových skupin ho bude odmítat málokdo.

A je pak zcela obdobně čistě záležitostí svobodného rozhodování majitele například hospody, zda od svých hostů bude chtít vakcinaci. Je to úplně stejná svoboda, jaká by mu měla dávat již, bohužel, odebrané právo nechat ve vlastní provozovně své hosty kouřit nebo zakázat přístup malým dětem či psům. Zde se samozvaní a nevyžádaní pečovatelé o naše zdraví domohli omezení naší svobody a to je nepochybně špatně.

Každý má mít právo rozhodnout se, zda chráněn být chce, či nechce. Je to mimochodem zcela jiná záležitost než očkování proti spalničkám či podobným nemocem, kdy za dítě rozhoduje jeho rodič, který sám na sobě důsledky rozhodnutí nenese.

Jestliže jsem očkovaný, tak mě neočkovaný soused neohrožuje ani jinak neomezuje, tak bych ho neměl omezovat ani já svými představami o ideálním světě. Stát by se neměl ani starat o to, kolik procent populace se chce nechat očkovat, ale o to, aby se mohl nechat očkovat každý, kdo se nechat očkovat chce, a to co nejdříve a bez administrativních komplikací.

To se mu zatím moc nedaří a diskuse o odpíračích očkování to jen zastírá.