Obří průšvih Twitteru

Přestože firma tvrdí, že potíže vyřešila, získat zpět důvěru uživatelů nemusí být jednoduché.

Vracím peníze své komunitě. Každou částku, kterou v bitcoinech pošlete na adresu níže, zdvojnásobím a pošlu vám ji zpátky. Tento či podobně znějící tweet se objevil minulou středu v noci na účtech celé řady známých osobností. Finanční přilepšení nabízeli například Bill Gates, Elon Musk, Barack Obama, Jeff Bezos, Warren Buffett, Michael Bloomberg, Kim Kardashianová a řada dalších vlivných účtů s miliony sledujících. 

Podivná výzva byla brzy odhalena jako masivní podvod. Hackerům se podařilo nad vybranými účty získat kontrolu a zneužili je pro až banální podvůdek. Jejich opravdoví majitelé s tím pochopitelně neměli nic společného. Přesto ale mnoho lidí naletělo – než Twitter problém vyřešil, trvalo to několik hodin. Hackerům se tak podařilo vylákat v bitcoinech v přepočtu téměř tři miliony korun.

Náročná hackerská akce v kombinaci s poměrně průhledným pokusem o vylákání peněz hned vzbudila podezření. Nebyl skutečný cíl jiný? Chtěli útočníci kompromitovat Twitter? Chtěli sociální síti dát najevo, že zdaleka není neprůstřelně chráněná? Či snad spekulovali na pokles akcií firmy? Skutečná motivace zatím odhalena nebyla.

Zato ale Twitter přiznal, že šlo patrně o lidskou chybu. Podle vyjádření firmy hackeři pomocí metod sociálního inženýrství získali přístup k některému ze zaměstnaneckých účtů a jeho prostřednictvím pak ovládli účty celebrit.

Samotné materiální škody nejsou velké. Reputační problém pro Twitter je ale obrovský. Přestože firma tvrdí, že potíže vyřešila, získat zpět důvěru uživatelů nemusí být jednoduché. Pokud by Twitter přišel o nejsledovanější účty kvůli obavám, že někdo pod jejich jménem spáchá třeba ještě něco horšího, znamenalo by to pro něj skutečnou katastrofu.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní