Beruška kousala. Policisté z celého světa ochromili síť kybernetického zločinu Emotet
Policie v osmi státech od USA po Ukrajinu provedla koordinovaný zátah proti skupině hackerů, jejichž software Emotet za poslední dva roky pronikl do sítí sedmi procent světových firem.

Chyběl jenom Cowley. Zásahová jednotka vběhla do rozbitého vchodu paneláku na nekonečně smutném bahnitém sídlišti. Železné dveře v suterénu zastavily policisty jen na pár vteřin, než povolily odbornému vypáčení. Uvnitř našli policisté dva muže, desítky serverů, počítačů, drátů, volných harddisků a všelikých technologických hejblátek. Kromě toho tam byly i desítky zlatých cihliček a svazky dolarových a eurových bankovek, celkem za miliony v kterékoli měně.
Ten výjev zná veřejnost proto, že jej na videozáznamu zveřejnila ukrajinská policie, jejíž kybernetické oddělení jej 27. ledna pořídilo. Kde přesně se odehrál a jak se jmenují oni dva zatčení, už nevíme. Zato víme, že akce, která je dostala pod zámek, trvala celkem přes půl roku a zaměstnávala policisty i soukromé bezpečnostní experty z celého světa. Její lednové vyvrcholení proběhlo současně v 90 zemích světa s cílem zneškodnit Emotet, nejnebezpečnější malware planety.
Miliardový byznys
Operace Beruška, jak se akci říkalo, byla příkladem vzorné spolupráce různorodých bezpečnostních sil. Pod společným vedením Europolu a FBI se jí zúčastnili muži zákona ze Spojených států, Litvy, Ukrajiny, Francie, Německa, Británie, Nizozemska a Kanady. Na druhé straně stálo volné společenství počítačových zločinců, které dokázalo během šesti let své existence napadnout sedm procent veškerých světových institucí, komerčních i státních, velkých i malých, na Západě i v Orientu - a připravit je celkem zhruba o 2,5 miliardy dolarů.