Nucený výsek. Na prodej budou strojírny, dopravci i hotely

Ochromení ekonomiky povede k vlně bankrotů a vynucených prodejů firem. Dravci s volnými penězi už brousí nože.

Nucený výsek. Na prodej budou strojírny, dopravci i hotely
ilustrační foto | Michal Čížek, týdeník Hrot

Zatím je klid před bouří. Vlastníci firem v úzkých si ještě nepřipouštějí rozsah problému, nesmířili se s poklesem hodnoty své společnosti. A investoři zase vědí, že čas hraje pro ně, a proto nespěchají. Oslovení experti tipují, že vlna vynucených prodejů firem dorazí na podzim. Zatím si firmy postižené krizi mohou odkládat splátky úvěrů až o šest měsíců, navíc jim vláda přispívá na výplatu mezd zaměstnanců. Srážka s tvrdou realitou nastane až zhruba v říjnu či listopadu. 

Kdo bude typickou obětí koronavirové krize? Padat budou firmy provozující hotely a penziony, restaurace, fitness centra, cestovní kanceláře, zřejmě i některé soukromé dopravní firmy. „Cestovní kanceláře se relativně složitě prodávají, protože mají velmi málo hmotných aktiv – fakticky jen personál, vztahy s klienty a nasmlouvané ubytovací a transportní kapacity. U nich očekáváme spíše krachy než prodeje,“ zmínil ředitel Patria Corporate Finance Marek Rehberger.

Velké majetkové změny se podle oslovených odborníků odehrají u hotelů. „Vlna bankrotů či nechtěných prodejů hotelů určitě přijde. Nejvíce rizikovou skupinou jsou přeúvěrované menší hotely, které nemají dostatek likvidity a jsou odkázány na turisty ze zahraničí,“ říká investor Ondrej Spodniak, jehož firma Premiot Group se zaměřuje na reality včetně hotelů.

Podle Marka Rehbergera se do existenční krize mohou dostat také dodavatelé jednodušších autodílů s českými majiteli. Mají totiž nízké marže a více než měsíční odstávka v automobilkách je citelně vyhladověla. V ohrožení jsou i jiné výrobní podniky, které dlouhodobě fungovaly s nízkými maržemi, a nedokázaly si proto vytvořit finanční polštář na horší časy. Hlavně ty s českými majiteli.

Jaké další firmy stáhne krize do existenčních potíží? A kteří čeští a slovenští miliardáři budou vysílené podniky nakupovat? To se dozvíte v prvním čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 11. května. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní