Nucený výsek. Na prodej budou strojírny, dopravci i hotely

Ochromení ekonomiky povede k vlně bankrotů a vynucených prodejů firem. Dravci s volnými penězi už brousí nože.

Nucený výsek. Na prodej budou strojírny, dopravci i hotely
ilustrační foto | Michal Čížek, týdeník Hrot

Vezměte seznam třiceti nejbohatších Čechů, škrtněte z něj Marka Dospivu, Jaroslava Strnada a Jiřího Šimáněho a máte sedmadvacet byznysmenů, kteří budou nakupovat. Je to trochu nadsázka, ale jeden z expertů na fúze a akvizice takto výstižně shrnul, co se bude v následujících měsících dít v českém byznysu. Někdy v době, kdy si budeme připomínat 399. výročí popravy (jiných) sedmadvaceti českých pánů, začne zase téct krev. Sice snad jen ta korporátní, ale zato po celém Česku, ne jen na Staroměstském náměstí.

Miliardáři budou mít k lovu mnoho příležitostí. A tím nemyslíme firmy typu Leo Expressu, Smartwings nebo Vítkovických strojíren. Ty byly v potížích už dávno předtím, než z čínského Wu-chanu dorazily první zprávy o dosud neznámé chorobě. Několikaměsíční paralýza většiny světa zlomí vaz dalším firmám. Typickou obětí koronavirové krize mohou být strojírenské podniky s českým vlastníkem nebo obchodní řetězce s módou a sportovními potřebami.

Padnou i větší podniky, ale obětí krize se stanou hlavně malí a střední podnikatelé – majitelé restaurací, hotelů, penzionů a menších cestovních kanceláří. „Jedním z dopadů této krize bude oslabení střední vrstvy; bude víc chudých. Miliardáři zůstanou, někteří si i polepší,“ domnívá se vedoucí partner poradenské firmy Grant Thornton Advisory David Pirner.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit