Makroanalýza: Jak se dostat z dluhové propasti

Houstone, máme problém aneb Jak jsme přišli o kontrolu nad státním dluhem.

Makroanalýza: Jak se dostat z dluhové propasti
Současná vláda a majorita v Poslanecké sněmovně vrší dluhy bez dlouhodobější vize, co se s nimi bude jednou dělat. | Profimedia.cz

Česko zažilo své nejkalnější ráno, když si uvědomilo, nakolik se zvrhlo noční hlasování zájmových koalic o daňovém balíčku. Jak to při dlouhých zasedáních bývá, „podařilo“ se spojit návrhy, které se sice nevylučují, ale zato jsou hodně drahé. Kombinace slevy na poplatníka se zrušením superhrubé mzdy znamená zhoršení salda veřejných rozpočtů asi o 130 miliard korun, tedy nad rámec již schváleného schodku 320 miliard. Slušný zářez, ať to počítáte, jak chcete. 

Už tři čtvrtě roku posloucháme, že z krize se musíme „proinvestovať“. Proto je až legrační, jak vysoké skóre nežádoucích a jistě nezamýšlených vedlejších důsledků poslanecké kutilství kolem superhrubé mzdy dosáhne. 

Jak z dluhů ven?

Současná vláda a majorita v Poslanecké sněmovně vrší dluhy bez dlouhodobější vize, co se s nimi bude jednou dělat. V zásadě jsou jen tři možnosti: zvednout daně, snížit výdaje, zvednout ekonomický růst.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit