Nová Masaryčka: památkáři stojí proti památkářům

Projekt nové „Masaryčky“ od slavné architektky Zahy Hadid, který už pátým rokem chystá investiční skupina Penta, nepřestává veřejnost rozdělovat. Neshodnou se na něm ani samotní památkáři.

Nová Masaryčka: památkáři stojí proti památkářům
Vizualizace projektu nové „Masaryčky“ | Archiv

K tradičním odpůrcům nové architektury v centru české metropole, jako jsou Klub za starou Prahu či spolek Arnika, nedávno přibyl také Národní památkový ústav, který se pokusil zneplatnit úřední souhlas s realizací dvou budov od slavné britské architektky. Věc tak skončila u Památkové inspekce Ministerstva kultury ČR, která přezkoumala souhlasné stanovisko odboru památkové péče pražského magistrátu.

Jedině ministerstvo by mohlo rozmetat vydané územní rozhodnutí a stavební povolení, které projekt získal na začátku února. Od té doby se na stavbě začalo také velmi intenzivně pracovat. Pro Pentu by tak šlo o značnou komplikaci. Avšak ministerstvo kultury se postavilo za magistrátní úředníky z odboru památkové péče, kteří podle něj postupovali správně. Povolovací razítka tak nezmizela a stavba nadále pokračuje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit