Neskončit jako Samuel Tilden. Volební podvody v USA mají dlouhou tradici

Podivný průběh prezidentské volby v USA má dlouhou tradici. K nejhoršímu falšování výsledku došlo v roce 1876 – na úkor demokratů.

Neskončit jako Samuel Tilden. Volební podvody v USA mají dlouhou tradici
Volební komise uspořádala tajné zasedání Nejvyššího soudu, aby vyřešila napadené prezidentské volby z roku 1876, které se konalo v únoru 1877. Rytina z 19. století. | Shutterstock.com

Dosluhující americký prezident Donald Trump dlouho dopředu avizoval, že neprodá kůži (čti oválnou pracovnu) lacino. První nařčení, že budou letošní prezidentské volby zfalšované, vyřkl už měsíce před samotným hlasováním. Ponechme pro tuto chvíli stranou fakt, že dosud nepředložil Trump ani nikdo z jeho lidí jediný důkaz o volebním fixlování, a podívejme se do doby, kdy Američané uměli volby opravdu důkladně zfalšovat.

Psal se rok 1876 a poražený demokrat Samuel Tilden mohl po právu křičet, že jej okradli. Prezidentské volby, které ve Spojených státech proběhly před téměř jedním a půl stoletím, dopadly tak trochu podle známého citátu Josifa Vissarionoviče Stalina: „Nezáleží na tom, jak se hlasovalo, důležité je, jak se to spočítalo.“ 

Neuznané hlasy z Jihu

Demokratická strana, založená v roce 1828 příznivci prezidentského kandidáta Andrewa Jacksona, v prvních třech desetiletích jasně dominovala americké politice. Doplatila až na nejednotnost, když do voleb v roce 1860 vyslala dva znepřátelené kandidáty. Díky tomu volby vyhrál republikán Abraham Lincoln, ačkoliv získal jen necelých 40 procent hlasů. Skončilo to odtržením jižních států a pětiletou občanskou válkou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit