Německo v začarovaném kruhu hotovosti

Němci platí za konzervativní spotřebitele

Německo v začarovaném kruhu hotovosti
ilustrační foto | Archiv

Po kapsách nosili mince a bankovky i v době, kdy si obyvatelé jiných států včetně Česka už vystačili s mobilem. Pandemii covidu ovšem vzali vážněji než obyvatelé mnoha jiných zemí, čímž vyvolali náhlý boom bezkontaktního placení. A právě tento mix způsobil, že prodejci za naší západní hranicí od předminulého úterý hromadně odmítají platby kartou.

Nejde jen o malé zapadlé obchůdky, bezhotovostní platby musí kvůli výpadkům platebních terminálů odmítat i velké nadnárodní řetězce. Příčina tkví právě ve skutečnosti, že Německo bylo kvůli spotřebitelům preferujícím cash dlouho pozadu v zavádění digitálních platebních možností. Až covid to změnil. Mnoho prodejců začalo najednou poptávat platební terminály, které se staly nedostatkovým zbožím. Nezřídka proto sáhli po dostupném přístroji H5000 od amerického výrobce Verifone, který se tak stal nejrozšířenějším terminálem v Německu. Zařízení ovšem tou dobou platilo za zastaralý model, jehož prodej oficiálně skončil už v roce 2018.

A to z dobrého důvodu. Teprve nyní se totiž projevila blíže nespecifikovaná softwarová chyba přístroje, která vedla k výpadkům po celém Německu. Obnovení plateb kartou bude u mnohých prodejců trvat ještě týdny a ve spoustě případů si vyžádá přítomnost technika na místě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit