Němci si plácli s Katarem. Dodávky zkapalněného plynu budou proudit patnáct let

Smlouva s Katarem zajistí Německu dodávky zkapalněného zemního plynu z Blízkého východu na patnáct let.

Němci si plácli s Katarem. Dodávky zkapalněného plynu budou proudit patnáct let
Námořní LNG tanker | foto Shutterstock.com

Německo udělalo další důležitý krok ve snaze zbavit se závislosti na zemním plynu z Ruska. Díky dohodě s Katarem si největší evropská ekonomika zajistí přísun suroviny z Perského zálivu na patnáct let. Státní společnost Qatar Energy a společnost ConocoPhillips podepsaly dohody, podle kterých bude arabský stát od roku 2026 posílat do Německa až dva miliony tun LNG ročně. 

Německo je jednou z nejvíce postižených evropských zemí po snížení dodávek plynu z Moskvy. Země, která dříve získávala více než polovinu plynu plynovody z Ruska, si pronajala několik plovoucích terminálů LNG, na které se bude v budoucnu spoléhat. Uzavření dohody nyní znamená další diverzifikaci zdrojů zemního plynu.

Podpis smlouvy s Katarem ovšem řeší svízelnou situaci Berlína s nedostatkem energetických surovin jen částečně. Podle agentury Bloomberg aktuální dohoda pokryje necelou desetinu dodávek, které do Německa proudily z ruských nalezišť. Podpis dohody je významný kvůli tomu, že na globálním trhu s LNG panuje stále ostřejší konkurence a Evropa v zimě bojuje o náklad s Asií.

Dojednané množství plynu navíc není definitivní. Katarský ministr energetiky Saad al-Kaabi oznámil, že jedná také o dalších dodávkách pro německé odběratele – například se společnostmi RWE nebo Uniper. 

Dodávky vyplývající z aktuální dohody mají pocházet ze společných podniků firmy ConocoPhillips v Kataru. Ty je budou posílat do plovoucího terminálu v severoněmeckém přístavu Brunsbüttel.

Terminál je jedním z pěti, které Němci chtějí využívat. Za jejich pronájem v příštích deseti až patnácti letech Berlín zaplatí asi 6,5 miliardy eur.