Zlí Američané nás zase bijou. Anebo by Evropa spíš měla přemýšlet, kde udělala s plynem chybu?

Evropská unie selhává, a to mnohem vážněji než za covidu. Američané za to nemohou, ale jejich byznysu se to jistě hodí

Zlí Američané nás zase bijou. Anebo by Evropa spíš měla přemýšlet, kde udělala s plynem chybu?
Americký LNG tanker | foto Shutterstock.com

Když se doma nedaří, může za to vždy nějaký cizák. Američané leží Evropě, čti Berlínu, Paříži a Bruselu, v žaludku kvůli vysokým cenám plynu, který prodávají ve zkapalněné podobě na krizí zkoušený starý kontinent čtyřikrát dráž než svým spotřebitelům, případně dlouhodobým odběratelům. A ještě se tváří, že to nechápou, jako prezident Joe Biden, když mu to Evropané na G20 nedávno vyčítali.

Ono je totiž těžké vysvětlit někomu, kdo nechápe, že mohou existovat i jiné než tržní ceny, kde je problém. Když jsou USA moc drahé, lze přece koupit jinde. A když nelze, tak moc drahé prostě nejsou.

Ohrožená Evropa?

Co tak trochu, soudruzi v Bruselu, Berlíně a Paříži, popřemýšlet, kde ten plyn Američané berou. Není to z těch břidlic, jejichž frakování jsme v Evropě zakázali? A proč vlastně najednou potřebujeme americký plyn?

Není to tím, že jsme dělali nějakou evropskou greendealovou energetickou politiku a ty jaderky, co mu teď nefungují, se jistý prezident Macron ještě nedávno chystal vypínat po vzoru Angely Nejmoudřejší, na niž budeme ještě léta vzpomínat?

No jo, ale ti Američané nyní ohlásili gigantický balík dotací a daňových úlev pro zelené technologie ve výši 369 mi­liard dolarů. Ale to jsme přece tolik chtěli, aby se do toho boje s CO2 konečně pořádně opřeli i Američané, když se na chvíli zbavili Trumpa. A že je to ochranářské, když je to směrováno jen na americké firmy?

To je samozřejmě nefér a nesportovní a možná i v rozporu se zásadami Světové obchodní organizace (WTO), před niž se tento bezpochyby nemoudrý dotační plán dostane.

Ale jak je tím ohrožena Evropa a její průmyslové investice? Vždyť soláry a větrníky se dávno vyrábějí v Číně, kam evropské – především zelené – regulace a dlouhodobě vysoké ceny energií vyhánějí veškerý evropský průmysl už dlouhá léta. Snad elektromobily, když nejprodávanější značkou elektromobilů v Evropě je s obřím ná­skokem Tesla? Nějaké nové zelené technologie? Víme o nějakých, kde by mohli mít Evropané náskok před USA?

Závody o to, kdo víc zadotuje

Ano, je to obrovský protekcionismus. A co je jiného to, že Němci srazí cenové stropy energií pro svůj průmysl na zlomek toho, co si mohou dovolit dotovat státy, jako je Česko, a to bez diskuse s ostatními členy „jednotného evropského trhu“?

A Brusel se zmůže jen na to, aby blokoval legitimní požadavek velké části členských zemí EU na zavedení stropu pro cenu plynu používaného k výrobě elektřiny. Ceny by to srazilo, ale Němce by to stálo nějaké nemalé peníze. To, že za celou současnou situaci mají lví díl odpovědnosti, je prostě fuk.

A do toho začínají závody, kdo zadotuje více svůj průmysl. Prý proti Američanům. Ve skutečnosti je to ale proti Evropské unii a jejímu smyslu. EU selhává, a to mnohem vážněji než za covidu. A za to Američané nemohou.

Ale jejich byznysu se to jistě hodí. I bez zelených dotací evropského střihu.